Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdańsk: Trwa budowa linii tramwajowej Nowa Warszawska

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-03-04 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Gdańsk

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Trwa budowa linii tramwajowej Nowa Warszawska
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl
Prace na budowie trasy tramwajowej Nowa Warszawska ruszyły, a po dwóch latach nową linią jeździć już będą tramwaje. Na razie prace prowadzone są od strony al. Havla. Dzięki połączeniu znacznie skróci się czas dojazdu z południowych dzielnic miasta do centrum.

Niecały miesiąc temu podpisano umowę na budowę, później był atak zimy, ale teraz, gdy wiosenne słońce staje się coraz bardziej aktywne, można już zauważyć pierwsze postępy. Osoby przejeżdżające al. Havla mogą od kilku dni zobaczyć, jak sprzęt ciężki wjechał na budowę Nowej Warszawskiej. Teren pod powstającą tu nową linię tramwajową najpierw musi zostać odpowiednio przygotowany i oczyszczony. Wycięto już kilka drzew, rozebrano też pierwsze znajdujące się tu obiekty budowlane. Prace postępują od strony al. Havla, od strony pętli Ujeścisko jeszcze żadnych prac nie widać, ale jak wynika z harmonogramu inwestycji, mają one pełną parą ruszyć po 16 marca.

Nowa linia tramwajowa ma strategiczne znaczenie dla południowych dzielnic Gdańska. Dzięki niej znacznie skróci się czas dojazdu komunikacją miejską z takich dzielnic jak Ujeścisko czy Jasień do centrum miasta. Trasa przebiegać będzie od pętli tramwajowej przy al. Pawła Adamowicza i włączać się będzie w al. Havla na wysokości istniejącego skrzyżowania z ul. Łódzką.

Umowa przewiduje zakończenie robót już w listopadzie 2022 roku, a pierwszy tramwaj po nowych torach pojedzie wiosną 2023 roku. Zakres prac obejmuje budowę całego 2-kilometrowego odcinka linii tramwajowej wraz z czterema przystankami na trasie. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach programu Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej, który jest współfinansowany przez Unię Europejską.

Umowę z wykonawcą, którym jest firma MTM, podpisano 3 lutego. Kwota inwestycji opiewa na 59,8 mln złotych, a Miasto Gdańsk będzie się starać, by kwota refundacji z Unii Europejskiej była maksymalnie wysoka, czyli żeby wyniosła ok. 40 mln zł.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5