Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdańsk: Tramwaje wracają na Stogi – na razie do Zimnej

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2019-12-04 11:39
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Tramwaje wracają na Stogi – na razie do Zimnej
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl
Od soboty, 7 grudnia tramwaje powrócą na Stogi. Zostanie oddany do użytku fragment wyremontowanego torowiska na odcinku od ul. Sucharskiego do ul. Zimnej, czyli na pierwszym etapie przebudowy. Zmianie ulegnie rozkład jazdy komunikacji miejskiej.

W najbliższych dniach zostanie udostępniona pierwsza część wyremontowanej linii tramwajowej obejmująca odcinek długości ok. 1300 m od przystanku Sucharskiego do tymczasowego przystanku w okolicy ul. Zimnej. Dotychczas na pierwszym odcinku inwestycji ułożono torowisko wraz ze słupami trakcyjnymi, wykonano instalacje podziemne, wybudowano większość układu drogowego wraz ze ścieżką rowerową.

– Nie wszystkie elementy przebudowy są gotowe, jednak aby usprawnić komunikację z centrum Gdańska, zdecydowano o uruchomieniu połączenia – wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. – Prace związane z wykonaniem całości odcinka I są nadal prowadzone. W pierwszym okresie nie będzie przystanków pośrednich. W miarę postępu inwestycji, będą uruchomiane kolejne przystanki: Lenartowicza, a następnie Kaczeńce – dodaje szef DRMG.

Równolegle trwają roboty wykończeniowe związane z przebudową układu drogowego, m.in. na ul. Wosia Budzysza i przy przepuście w pobliżu ul. Kaczeńce. Ponadto przebudowane zostanie również skrzyżowanie ul. Siennej z ul. Wosia Budzysza.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

Od godzin porannych zmienią się rozkłady jazdy linii tramwajowych 3, 5, 6, 7, 8, 9, 11 i 12. Oprócz wydłużenia linii 9 na Stogi, poprawią się też warunki podróży na trasie Łostowice Świętokrzyska – Chełm – Śródmieście. Skorygowano także godziny odjazdów w sobotę, skracając w ten sposób czas oczekiwania na przystankach, na trasie Łostowice – Chełm – Śródmieście – Wrzeszcz – Oliwa – Jelitkowo.

Koniec pierwszego etapu prac oznacza zmiany również dla komunikacji autobusowej. Zostanie zamknięty łącznik od ul. Wosia Budzysza do ul. Siennej – równoległy do Trasy Sucharskiego. Ulica Wosia Budzysza zostanie otwarta dwukierunkowo, na całej długości. Zmienią się trasy i rozkłady jazdy linii autobusowych 106, 111, 158, 258, N8 (zmiana rozkładów jazdy dla linii N8 w nocy z piątku na sobotę, tj. 06/07.12.2019 r.) i T8. Zostanie też skorygowany rozkład jazdy linii 138, natomiast linia T9 przestanie jeździć.

Kolejne etapy prac

Realizacja przebudowy linii tramwajowej podzielona jest na trzy odcinki. Pierwszy, który zostanie otwarty 7 grudnia, obejmuje ul. Wosia Budzysza, na wysokości od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Zimną. Drugi odcinek, dotyczy ul. Stryjewskiego od ul. Skiby do połączenia ul. Nowotnej z ul. Kruczą oraz pętli ”Pasanil". Ostatni, trzeci odcinek obejmuje ul. Nowotną od ul. Kruczej do pętli "Stogi Plaża".

– Aby zminimalizować utrudnienia związane z brakiem połączenia tramwajowego dzielnicy Stogi z centrum Gdańska, zdecydowano, że poszczególne etapy będą udostępniane sukcesywnie – tłumaczy Włodzimierz Bartosiewicz.

Zakończenie prac na dwóch kolejnych etapach, zgodnie z umową przewidywane jest na koniec maja 2020 r. Do czasu uruchomienia tramwaju na całym odcinku zapewniona będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

Przebudowa linii tramwajowej to kilka inwestycji w jednej


Skala przebudowy linii tramwajowej jest znaczna. Łącznie na Stogach przebudowanych jest ok. 3,7 km torów tramwajowych i ok. 2,5 km dróg. Oprócz modernizacji infrastruktury tramwajowej czyli torowiska, sieci trakcyjnej i przystanków, przebudowany jest także istniejący układ drogowy wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Dodatkowo wykonywana jest kompleksowa przebudowa infrastruktury podziemnej znajdującej się pod głównymi arteriami dzielnicy. W ramach inwestycji prowadzone są prace związane m.in. z przebudową sieci gazowej, ciepłowniczej, wodociągowo-kanalizacyjnej, odwodnienia oraz sieci teletechnicznych, energetycznych, czy oświetlenia, a także budowa przepustu na kanale Kaczeńce.

Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ul. Wosia Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku realizowana jest w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IVa. Umowa z wykonawcą prac Aldesa Construcciones Polska podpisana została w czerwcu 2018 roku. Koszt inwestycji to ponad 110 mln zł, z czego ponad 46 mln zł to pozyskane dofinansowanie unijne.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gdańsk: Pierwsze nowe Jazzy wreszcie z pasażerami

Przestrzeń

Gdańsk: Pierwsze nowe Jazzy wreszcie z pasażerami

Witold Urbanowicz 31 października 2019

Poważny wypadek w Gdańsku. Zderzenie autokaru z tramwajem

Komunikacja

Poważny wypadek w Gdańsku. Zderzenie autokaru z tramwajem

Gdańsk.pl 26 września 2019

Do Gdańska dotarł pierwszy Jazz Duo z nowej dostawy

Komunikacja

Do Gdańska dotarł pierwszy Jazz Duo z nowej dostawy

Kamila Grzenkowska / www.gdansk.pl 30 lipca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5