Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdańsk: Tramwaj z południa do Wrzeszcza. Miasto rozważa alternatywy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-09-09 10:38
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Tramwaj z południa do Wrzeszcza. Miasto rozważa alternatywy
Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
Wczoraj (8 września) w Gdańsku odbyła się dyskusja na temat projektowanego połączenia tramwajowego południowych dzielnic Gdańska z Wrzeszczem z ominięciem Śródmieścia. Miasto prezentuje alternatywy dla kontrowersyjnej Nowej Politechnicznej, której realizacja wiązałaby się z wyburzeniami starej zabudowy.

Gdańsk – ze względu na swoje ukształtowanie i tzw. tarasowość zabudowy – posiada niewiele poprzecznych powiązań komunikacyjnych, co w praktyce utrudnia życie mieszkańcom, skutkując niewydolnością układu komunikacyjnego. Tymczasem Dolny Taras, z rozbudowaną infrastrukturą społeczną, miejscami pracy i bogatą ofertą usług, stanowi jeden z głównych celów podróży ok. jednej czwartej mieszkańców. Podróże z południa do dzielnicy Wrzeszcz muszą odbywać się przez śródmieście, co czyni poprawę układu transportowego szczególnie istotną. Propozycje miasta, w ramach projektu Nowa Politechniczna, budziły jednak kontrowersje: elementem nowej trasy tramwajowej miał być rozbudowany układ drogowy, którego realizacja wiązałaby się z wyburzaniem zabytkowej zabudowy.

W dyskusji na temat połączenia tramwajowego wzięli udział władze miasta, radni, dziennikarze, mieszkańcy oraz przedstawiciele organizacji społecznych. Punktem wyjścia była prezentacja, przygotowana przez Gdańską Pracownię Urbanistyczną „Alter Polis”, w której rozważano alternatywne sposoby połączenia południowych dzielnic z Wrzeszczem względem wcześniej proponowanej Nowej Politechnicznej. Propozycje w zakresie komunikacji tramwajowej obejmują m.in. skierowanie trasy z południowych dzielnic przez Smoluchowskiego, odgałęzienia wzdłuż Powstańców Warszawskich do Suchanina oraz wzdłuż ulicy Nowa Wołkowyska do Myśliwskiej, a także połączenie al. Grunwaldzkiej z al. Legionów w rejonie dworca Wrzeszcz. Priorytetem ma być, jak podkreślają władze miasta, komunikacja tramwajowa. Alternatywy w zakresie ruchu drogowego przewidują m.in. modernizację Sobieskiego, wykorzystanie innych, istniejących ulic w rejonie al. Grunwaldzkiej do rozprowadzenia ruchu, co pozwoliłoby na oszczędzenie zabudowy, a także nową trasę Smoluchowskiego.

– Podkreślmy, że ta prezentacja nie przesądza, która opcja zostanie wybrana i zrealizowana. Wpisuje się ona natomiast w dyskusję o rozwiązaniach i pokazuje więcej możliwości niż dotychczas – podkreśla Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej. – Nie ma już Nowej Politechnicznej – mówił z kolei prezydent Paweł Adamowicz. – Proszę, by od dziś mówić o GPW, czyli projekcie „Gdańsk Południe – Wrzeszcz”, bowiem ta nazwa wskazuje, co jest najważniejsze: znalezienie dogodnych rozwiązań łączących bezpośrednio południowe dzielnice naszego miasta w Wrzeszczem i całym Dolnym Tarasem – przekonywał włodarz. Dyskusja nad docelowym przebiegiem ma trwać do grudnia br.
Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Nowa Politechniczna – a może tramwajem przez cmentarz?

Przestrzeń

Nowa Politechniczna – a może tramwajem przez cmentarz?

Tomasz Larczyński 04 stycznia 2016

Tramwajem do zoo. Oliwa nowym salonem Gdańska?

Przestrzeń

Tramwajem do zoo. Oliwa nowym salonem Gdańska?

Redakcja 24 listopada 2015

Gdańsk: Nowa Politechniczna vs GPW. Zmierzamy ku lepszemu

Przestrzeń

Gdańsk: Nowa Politechniczna vs GPW. Zmierzamy ku lepszemu

Tomasz Larczyński 24 września 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5