We wtorek 30 czerwca, w związku z zakończeniem głównego etapu modernizacji torowiska tramwajowego na Stogach, wznowiony zostanie ruch tramwajów do tej nadmorskiej dzielnicy. Ruszą też tramwaje na nowym odcinku torowiska w al. Adamowicza.
Tramwajem na StogiWe wtorek 30 czerwca wznowiony zostanie ruch tramwajów do dzielnicy Stogi. Trasy linii 8 i 9 zostaną wydłużone z Przeróbki do pętli Stogi Plaża. Z uwagi na wciąż trwające prace budowlane, przystanek tramwajowy Stogi (przy skrzyżowaniu ul. Stryjewskiego i ul. Nowotnej) w kierunku Stogów Plaży jeszcze przez jakiś czas pozostanie nieczynny – pasażerowie proszeni są o korzystanie z bliskich przystanków sąsiednich Rozłogi lub Zimna.
Tramwaje linii 8 i 9 będą kursować z podstawową częstotliwością w godzinach szczytu co 10 minut. W międzyszczycie na linii 8 zostanie utrzymana wysoka częstotliwość co 10 minut, a tramwaje linii 9 pojadą co 20 minut.
W soboty, niedziela i święta podwojona zostanie częstotliwość kursów na linii 8 w związku z prognozowaną dużą frekwencją w kierunku plaż w Jelitkowie i na Stogach. Tramwaje tej linii pojadą co 10 minut, a nie co 20 minut. Dodatkowo, wznowione zostanie kursowanie tramwajów sezonowej linii 68 na trasie z Łostowic Świętokrzyskiej do Stogów Plaży przez Chełm, Przeróbkę. Linia 68 będzie funkcjonować w soboty, niedziele i święta w godzinach ramowych 10:00-19:00 co 20 minut.
W zależności od sytuacji związanej z pandemią, planowane jest również kursowanie tramwaju zabytkowego 102Na na linii 8.
Uruchomienie trasy w ciągu al. Pawła AdamowiczaW dniu 30 czerwca uruchomiony zostanie pierwszy odcinek tramwajowy trasy GPW, czyli Gdańsk Południe – Wrzeszcz. Trasa biegnie od dzisiejszego krańca Migowo na trasie linii 12 przez al. Pawła Adamowicza, węzeł Ujeścisko (przy skrzyżowaniu ul. Jabłoniowej i ul. Warszawskiej) do Lawendowego Wzgórza. Na trasie wybudowano sześć przystanków (od strony Migowa). Są to: Królewskie Wzgórze, Łabędzia, Stolema, Zabornia, Ujeścisko oraz Lawendowe Wzgórze (przystanek w pobliżu przedszkola nr 68). W następnych etapach inwestycji zbudowane zostaną kolejne odcinki trasy tramwajowej przez tzw. Nową Warszawską do al. Havla oraz z Piecek-Migowa przez ul. Sobieskiego do Wrzeszcza Górnego.
Tramwaje linii 12 pojadą ze standardową częstotliwością co 10 minut w godzinach szczytu i w międzyszczycie na trasie: Oliwa – Wrzeszcz – Siedlce – Piecki Migowo – al. Pawła Adamowicza – węzeł Ujeścisko – Lawendowe Wzgórze. Przy nowym węźle Ujeścisko zatrzymają się również autobusy linii 115, 120, 156, 174. Planowane jest również wznowienie funkcjonowania linii autobusowej 129 i 164 – nastąpi to prawdopodobnie w drugiej połowie lipca.
Na liniach tramwajowych 2, 3, 4, 5 i 6 nastąpią przesunięcia godzin odjazdów. Wraz z uruchomieniem trasy tramwajowej na Stogi zawieszone zostanie funkcjonowanie autobusowej linii zastępczej T8. Linie autobusowe 158 i 258 nadal będą dojeżdżać do Stogów Plaży.
Schemat układu linii tramwajowych
tutaj