Partnerzy serwisu:
Mobilność

Gdańsk: Tramwaj na Nowej Warszawskiej. Kilometry chodników, niebawem pierwsze podkłady

Dalej Wstecz
Data publikacji:
25-08-2021
Ostatnia modyfikacja:
19-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Gdańsk

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Gdańsk: Tramwaj na Nowej Warszawskiej. Kilometry chodników, niebawem pierwsze podkłady
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Wakacyjny czas to najlepszy termin na wszelkie remonty drogowe w mieście, a także realizację nowych inwestycji komunikacyjnych. Prace przy budowie tzw. Nowej Warszawskiej - to robocza nazwa odcinka nowej trasy tramwajowej - nie ustają. Powstające torowisko połączy al. Vaclava Havla z al. Pawła Adamowicza.

- Trwa przebudowa skrzyżowania ul. Łódzkiej z al. Havla. Wzdłuż całej trasy tramwajowej powstaje chodnik i droga rowerowa. Trwają też prace ziemne związane z wyrównaniem gruntu pod tory tramwajowe. Kontynuowane są również roboty drogowe na ul. Piotrkowskiej, gdzie układana jest warstwa wiążąca nawierzchni. Powstały już tzw. wysepki przy przejściach dla pieszych - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Już za kilka tygodni rozpocznie się montaż pierwszych podkładów pod nową trasę tramwajową. W ramach tej inwestycji powstanie około 2-kilometrowy odcinek linii tramwajowej. Wzdłuż trasy zaplanowano cztery przystanki tramwajowe: w pobliżu skrzyżowania z - także planowaną - ul. Unruga, ul. Piotrkowską i al. Havla. Wzdłuż linii tramwajowej wykonany zostanie chodnik oraz droga rowerowa, zagospodarowana zostanie zieleń, pojawią się elementy małej architektury, w tym ławki, stojaki na rowery i kosze na odpadki. W ramach prac przebudowany zostanie także 210-metrowy odcinek ul. Piotrkowskiej, tak aby dostosować ją do nowego układu drogowego. Oprócz nowej nawierzchni zyska ona także chodnik i oświetlenie.

Realizowany projekt przewiduje również kompleksową przebudowę infrastruktury podziemnej, w ramach której powstanie m.in. nowa kanalizacja deszczowa i sieć wodociągowa. Przebudowana zostanie sieć ciepłownicza, gazowa oraz teletechniczna. Dla potrzeb obsługi torowiska powstanie także tzw. droga technologiczna. Zakres inwestycji obejmuje również przebudowę fragmentu torowiska i układu drogowego na al. Havla, tak aby można było „wpiąć” nową linię. Skrzyżowanie z ul. Łódzką zaprojektowano jako trójwlotowe, a odcinek ul. Nowej Warszawskiej między skrzyżowaniem z al. Havla jako drogę dwujezdniową.

Zgodnie z umową, zakończenie robót powinno nastąpić w listopadzie 2022 roku, co oznacza, że nową linią tramwajową pojedziemy w pierwszym kwartale 2023 roku.

Budowa Nowej Warszawskiej jest jednym z elementów programu Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej - etap IV A, który jest współfinansowany z funduszy unijnych. Przetarg na realizację tego zadania ogłoszono 14 czerwca 2019 r. Prace mają potrwać 20 miesięcy.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Firma Budowlano-Drogowa MTM SA i Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Rajbud. Realizację inwestycji oszacowano na blisko 60 mln złotych.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5