Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Gdańsk tnie komunikację… za bardzo. Tłok w godzinach szczytu

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2020-03-20 11:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk tnie komunikację… za bardzo. Tłok w godzinach szczytu
fot. UM Gdańsk
Od czwartku w Gdańsku obowiązuje weekendowy rozkład komunikacji miejskiej. Już pierwszego dnia okazało się, że spowodowało to tłok głównie w autobusach. Po uwagach zaniepokojonych pasażerów miasto wprowadza kolejne zmiany, ale sytuacja z Trójmiasta wskazuje, jak ostrożnie należy podchodzić do korekt w komunikacji miejskiej w czasie pandemii i jak dużej precyzji to wymaga.

Portal Trójmiasto.pl opublikował wczoraj zdjęcie zatłoczonego tramwaju i opisał sytuację na najbardziej uczęszczanych liniach, głównie autobusowych, w godzinach szczytu. W skrajnych przypadkach pasażerowie nie mieścili się w autobusach. Na irytację pasażerów nałożyła się awaria telefoniczna w Zarządzie Transportu Miejskiego.

Gdańsk, podobnie jak inne miasta, w warunkach epidemii koronawirusa ogranicza częstotliwość komunikacji. Już przed tygodniem zapowiedziano rozkład podobny do obowiązującego w czasie ferii. Od czwartku obowiązuje rozkład sobotni. Powody są wszędzie takie same. To mniejsza liczba pasażerów (nawet o 2/3), co wiąże się z pracą zdalną wielu mieszkańców i zamkniętymi szkołami, a także ograniczoną możliwością skompletowania obsady pojazdów, bo kierowcy i motorniczowie opiekują się dziećmi, a czasem sami idą na zwolnienie.

To jednak doprowadziło do niepożądanych sytuacji. O ile w pociągach PKM i SKM jest luźniej, to w godzinach szczytu w krótkich autobusach i tramwajach na w czwartek nie było. WHO co prawda nie zaleca wprost unikania komunikacji miejskiej w czasie epidemii (choć szef WHO na Europę dr Han Henri P. Kluge w rekomendacjach dla państw zaleca rozważenie, w pewnych sytuacjach ograniczenia dla transportu publicznego w godzinach szczytu), ale bardzo stanowczo zaleca utrzymywanie bezpiecznej odległości (ok. 1 metra) od innych ludzi i nie podróżowanie (czymkolwiek) gdy ma się objawy choroby. Bo, co oczywiste, w zatłoczonym autobusie osoba kichająca i kaszląca roznosi chorobę.

O ile od dwóch tygodni w polskich miastach pasażerowie jeżdżą rzadziej - np. warszawskie metro notuje raptem 1/5 normalnej liczby pasażerów – to jednak wciąż z niego korzystają w drodze do pracy, czy w innych koniecznych podróżach. Transport trzeba utrzymywać, bo jego zamknięcie oznacza de facto zamknięcie miasta – jedyną aglomeracją, która do tej pory się na to zdecydowała, było chińskie Wuhan – ale zarządzanie nim wymaga, jak pokazuje przykład gdański, precyzyjnych działań.

We wspomnianym warszawskim metrze nawet w godzinach szczytu jest luźno, czyli tak, jak powinno być. M.in. dlatego Warszawa, ale podobnie działa np. Berlin, bardzo długo starała się utrzymać regularną częstotliwość komunikacji. Chodzi właśnie o to, by nie doprowadzić do tłoku w pojazdach. Ale nawet stolica zapowiedziała od poniedziałku rozkłady weekendowe, choć skorygowane. Kilkadziesiąt linii tramwajowych i autobusowych a także metro będzie miało dodatkowe kursy w godzinach szczytu. SKM będzie kursowała bez zmian.

Już wczoraj wiceprezydent Piotr Borawski zapowiedział zastąpienie autobusów standardowych przegubowymi na liniach 130, 186 i 189, korekty rozkładu tramwajów od poniedziałku i uruchomienie awaryjnych dwóch tramwajów i ośmiu autobusów, które mają być kierowane na linie wedle potrzeb. Rzecznik ZTM w Gdańsku Sebastian Zomkowski sprecyzował, że oznacza to częstotliwość linii tramwajowej nr 6 na poziomie 10 minut w godzinach szczytu, a linii nr 9 na poziomie 10-15 minut. Częściej pojadą tez pojazdy na liniach 112 i 115.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gdańsk ogranicza komunikację miejską. Rozkład jak w ferie

Komunikacja

Gdańsk ogranicza komunikację miejską. Rozkład jak w ferie

jd/inf. pras. gdansk.pl 13 marca 2020

Gdańsk. Powstaną 34 nowe wiaty przystankowe

Komunikacja

Gdańsk. Powstaną 34 nowe wiaty przystankowe

jd/inf. pras. 12 marca 2020

Trójmiasto. Będzie wspólny bilet za 150 zł!

Komunikacja

Trójmiasto. Będzie wspólny bilet za 150 zł!

Jakub Dybalski 11 lutego 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5