Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Gdańsk. Rusza pilotaż Open Payment System w komunikacji miejskiej

Dalej Wstecz
Autor:

jd/inf. pras.

Data publikacji:
2018-10-03 12:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk. Rusza pilotaż Open Payment System w komunikacji miejskiej
fot. Mennica Polska
Od 3 października pasażerowie dwóch linii autobusowych kursujących pomiędzy Lotniskiem im. Lecha Wałęsy a centrum miasta będą mogli korzystać z innowacyjnego systemu dystrybucji biletów komunikacji miejskiej, w którym karta płatnicza w pełni zastępuje tradycyjny bilet papierowy. Na wzór systemu, który od marca działa we Wrocławiu, wystarczy przyłożyć kartę płatniczą do kasownika, a bilet – wyłącznie w formie cyfrowej – „zapisze się” na niej. Papierowych biletów nie będzie.

Rozwiązanie opracowane przez Mennicę Polską S.A. będzie wprowadzone w ramach programu pilotażowego. Open Payment System, na którym opierać będzie się nowy sposób sprzedaży biletów to przede wszystkim wygoda dla pasażerów. Zakup biletu w elektronicznej formie trwa ułamki sekund i ogranicza się do dwóch prostych kroków – wyboru odpowiedniego biletu (lub biletów) na ekranie nowego automatu na pokładzie pojazdu i zbliżenia karty płatniczej do czytnika. Wykonanie tych prostych czynności równoznaczne jest z nabyciem i skasowaniem biletu a więc uzyskaniem uprawnienia do przejazdu.

OPS jak we Wrocławiu

– Istotną nowością OPS jest nadanie zbliżeniowym kartom bankowym podwójnej funkcji - pełnią one jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. Analogicznie za przejazd będzie można zapłacić smartfonem, obsługującym technologię HCE lub NFC – mówi Karolina Mystek, rzecznik prasowy Mennicy Polskiej. - W obliczu rosnącej popularności płatności zbliżeniowych w Polsce, system wykorzystujący tę technologię to trafna odpowiedź na trendy rynkowe – dodaje.

Bezpieczeństwo każdej transakcji jest zgodne ze standardami organizacji płatniczych Visa i Mastercard, co daje pasażerom gwarancję najwyższej jakości zabezpieczeń. W nowym systemie bilety sprzedawane są jedynie w formie elektronicznej, bez wydruku. Karta płatnicza jest wyłącznie identyfikatorem transakcji a bilet jest zapisywany w Systemie Centralnym. Dane karty są automatycznie szyfrowane w momencie zbliżenia karty do Kasownika Biletowego i w formie bezpiecznej (token) są zapisane w Systemie Centralnym.

Sama procedura kontroli biletowej jest niezwykle prosta. Wystarczy przyłożyć do czytnika kontrolerskiego kartę, którą przeprowadziliśmy transakcję. Nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo. Kontroler nie ma dostępu do żadnych danych na kontrolowanej karcie płatniczej. Stanowi ona wyłącznie identyfikator transakcji. Innymi słowy, jedyną informacją dostępną dla kontrolera jest ta, czy daną kartą został kupiony bilet. W celu dokonania kontroli biletowej, kontroler będzie pobierał z Systemu Centralnego listę aktywnych identyfikatorów płatności (czyli w praktyce ważnych w danym momencie biletów na obszarze Gdańska). Nie ma zatem podstaw do obaw o prywatność i bezpieczeństwo danych karty.

Nowe biletomaty w 15 autobusach

Na czas pilotażu zainstalowano 23 biletomaty pokładowe w 15 autobusach kursujących pomiędzy Lotniskiem im. Lecha Wałęsy a centrum miasta. Ich montaż w pojazdach, którymi podróżują w większości pasażerowie lotniczy podyktowany jest chęcią jak najlepszego wykorzystania potencjału Open Payment System. Eliminuje on obowiązek znajomości taryf, czy posiadania dedykowanej karty miejskiej. Dużym atutem nowego rozwiązania jest jego dostępność. Obecność biletomatów w pojeździe sprawia, że pasażerowie nie muszą marnować czasu na szukanie tradycyjnych punktów sprzedaży biletów. Co ważne, pokładowe automaty będą sprzedawać jedynie bilety w formie elektronicznej. Nie będą drukować tradycyjnych kartoników, co stanowi krok w stronę redukcji negatywnego wpływu miasta na środowisko.

- Według badania Digital Payments Study, przeprowadzonego na zlecenie Visa, prawie 9 na 10 Polaków dokonało już płatności zbliżeniowej. Aż 88% korzystających z takich płatności wierzy, że w ciągu trzech lat będzie płacić za pomocą urządzeń mobilnych. Technologia zbliżeniowa jest szybka, wygodna i bezpieczna, dlatego bardzo dobrze sprawdza się również w transporcie miejskim – podkreśla Maciej Mironiuk, Senior Manager, Transit implementation CEE & Core products, Visa.

- Gdańskie kasowniki przyjmujące płatności zbliżeniowe są jednym z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań w Europie. Podobne systemy z powodzeniem funkcjonują już m.in. w Londynie, Ostrawie czy we Wrocławiu. Jestem więc przekonany, że pasażerowie gdańskiej komunikacji miejskiej szybko polubią nowy sposób płatności za przejazdy – dodaje.

W okresie wdrożenia gdańskie autobusy linii lotniskowej będą odpowiednio oznakowane aby ułatwić pasażerom zlokalizowanie nowego automatu biletowego. Dodatkowo, obok nowych urządzeń umieszczone zostaną krótkie instrukcje obrazkowe, które wyjaśnią nową procedurę zakupu biletu z użyciem zbliżeniowej karty płatniczej.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kraków. Linie tymczasowe będą bezpłatne. Już od piątku

Komunikacja

Kraków. Linie tymczasowe będą bezpłatne. Już od piątku

jd/inf. pras. 03 października 2018

Łódź: Karta płatnicza jako bilet także na linii 11

Komunikacja

Łódź: Karta płatnicza jako bilet także na linii 11

Kasper Fiszer 02 października 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5