Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdańsk: Powstanie zielone torowisko na tłuczniu dzięki budżetowi obywatelskiemu

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-12-17 10:06
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa PSSTM

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Powstanie zielone torowisko na tłuczniu dzięki budżetowi obywatelskiemu
mat. PSSTM
Tegoroczna edycja gdańskiego Budżetu Obywatelskiego jest szczególna z punktu widzenia transportu zbiorowego. Po raz pierwszy w historii wybrany do realizacji został projekt złożony przez członków Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego. Padło na koncepcję zazielenienia torowiska tramwajowego w okolicy zabytkowego Domu Zdrojowego w Brzeźnie.

Zielony projekt dzielnicowy „Tramwajem po trawiastym dywanie” zyskał w głosowaniu aż 783 głosy mieszkańców Gdańska i przeszedł do realizacji. Projekt ma na celu przeprowadzenie pilotażowego zazielenienia testowego odcinka torowiska, celem dalszej optymalizacji stosowanych rozwiązań. Wykonanie inwestycji ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat.

– Jako miłośnicy transportu cieszymy się z osiągniętego sukcesu, to dla nas historyczny moment – podkreśla Cezary Kamiński, wiceprezes PSSTM. – Pierwszy w historii naszego Stowarzyszenia wygrany projekt w Budżecie Obywatelskim to innowacyjna koncepcja zazielenienia torowiska tłuczniowego. Brzeźno jest nadmorską dzielnicą o niebywałym mikroklimacie. Reprezentacyjna okolica historycznego Domu Zdrojowego to idealne miejsce na przetestowanie nowej technologii zielonego torowiska – dodaje.

W ramach projektu zazieleniony zostanie około 100-metrowy odcinek trasy tramwajowej, o podłożu podsypkowym (kamiennym), między pętlą Brzeźno a skrzyżowaniem z ul. Południową. Do realizacji posłuży trawa zasiana na odżywczym humusie, ułożonym na warstwie półprzepuszczalnej geowłókniny. Zielone torowisko pozwoli na połączenie krajobrazu zielonych skwerów, rewitalizowanych w ramach odbudowy Domu Zdrojowego. W przygotowywaniu koncepcji brzeźnieńskiej inwestycji, PSSTM współpracowało z Tramwajami Warszawskimi, które udostępniły informacje o przeprowadzonym tam eksperymencie zazielenienia torowiska tłuczniowego na ul. 11 Listopada.


mat. PSSTM

– To dopiero początek naszej przygody z zielonymi torowiskami. Przemawiają za nimi nie tylko aspekty wizualne, ale także praktyczne: ograniczanie hałasu jadących tramwajów, redukcja smogu, czy lepsza retencja wód – dodaje Cezary Kamiński. – Chcemy aktywnie uczestniczyć w poprawie jakości życia w mieście. Jedną z naszych ambicji jest zaaranżowanie zielonego torowiska wzdłuż całej ul. Mazurskiej w Brzeźnie, gdzie tramwaje kursują pod samymi oknami domów. Oczywiście myślimy też o innych rejonach miasta, prowadzimy też rozmowy z Radami Dzielnic. Liczymy też na dobrą współpracę z jednostkami i spółkami miejskimi – dodaje.

W tegorocznym Budżecie Obywatelskim PSSTM startowało z jeszcze jednym projektem. „Zabytkowy tramwaj wraca na tory!”, zakładający remont historycznego wagonu typu ND, zdobył w kategorii ogólnomiejskiej 826 głosów, co niestety nie pozwoliło na wygraną.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Tramwaje mkną już po rozchodniku na Grochowskiej

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaje mkną już po rozchodniku na Grochowskiej

Witold Urbanowicz 05 lipca 2020

Bratysławskie tory tramwajowe mienią się żółcią

Przestrzeń

Bratysławskie tory tramwajowe mienią się żółcią

Witold Urbanowicz 14 maja 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5