Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdańsk: Powstanie zielone torowisko na tłuczniu dzięki budżetowi obywatelskiemu

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
17-12-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa PSSTM

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Gdańsk: Powstanie zielone torowisko na tłuczniu dzięki budżetowi obywatelskiemu
mat. PSSTM
Tegoroczna edycja gdańskiego Budżetu Obywatelskiego jest szczególna z punktu widzenia transportu zbiorowego. Po raz pierwszy w historii wybrany do realizacji został projekt złożony przez członków Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego. Padło na koncepcję zazielenienia torowiska tramwajowego w okolicy zabytkowego Domu Zdrojowego w Brzeźnie.

Zielony projekt dzielnicowy „Tramwajem po trawiastym dywanie” zyskał w głosowaniu aż 783 głosy mieszkańców Gdańska i przeszedł do realizacji. Projekt ma na celu przeprowadzenie pilotażowego zazielenienia testowego odcinka torowiska, celem dalszej optymalizacji stosowanych rozwiązań. Wykonanie inwestycji ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat.

– Jako miłośnicy transportu cieszymy się z osiągniętego sukcesu, to dla nas historyczny moment – podkreśla Cezary Kamiński, wiceprezes PSSTM. – Pierwszy w historii naszego Stowarzyszenia wygrany projekt w Budżecie Obywatelskim to innowacyjna koncepcja zazielenienia torowiska tłuczniowego. Brzeźno jest nadmorską dzielnicą o niebywałym mikroklimacie. Reprezentacyjna okolica historycznego Domu Zdrojowego to idealne miejsce na przetestowanie nowej technologii zielonego torowiska – dodaje.

W ramach projektu zazieleniony zostanie około 100-metrowy odcinek trasy tramwajowej, o podłożu podsypkowym (kamiennym), między pętlą Brzeźno a skrzyżowaniem z ul. Południową. Do realizacji posłuży trawa zasiana na odżywczym humusie, ułożonym na warstwie półprzepuszczalnej geowłókniny. Zielone torowisko pozwoli na połączenie krajobrazu zielonych skwerów, rewitalizowanych w ramach odbudowy Domu Zdrojowego. W przygotowywaniu koncepcji brzeźnieńskiej inwestycji, PSSTM współpracowało z Tramwajami Warszawskimi, które udostępniły informacje o przeprowadzonym tam eksperymencie zazielenienia torowiska tłuczniowego na ul. 11 Listopada.


mat. PSSTM

– To dopiero początek naszej przygody z zielonymi torowiskami. Przemawiają za nimi nie tylko aspekty wizualne, ale także praktyczne: ograniczanie hałasu jadących tramwajów, redukcja smogu, czy lepsza retencja wód – dodaje Cezary Kamiński. – Chcemy aktywnie uczestniczyć w poprawie jakości życia w mieście. Jedną z naszych ambicji jest zaaranżowanie zielonego torowiska wzdłuż całej ul. Mazurskiej w Brzeźnie, gdzie tramwaje kursują pod samymi oknami domów. Oczywiście myślimy też o innych rejonach miasta, prowadzimy też rozmowy z Radami Dzielnic. Liczymy też na dobrą współpracę z jednostkami i spółkami miejskimi – dodaje.

W tegorocznym Budżecie Obywatelskim PSSTM startowało z jeszcze jednym projektem. „Zabytkowy tramwaj wraca na tory!”, zakładający remont historycznego wagonu typu ND, zdobył w kategorii ogólnomiejskiej 826 głosów, co niestety nie pozwoliło na wygraną.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5