Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Gdańsk. Kładka nad Kanałem Raduni już otwarta dla rowerzystów i pieszych

Dalej Wstecz
Autor:

inf. pras

Data publikacji:
2020-08-14 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
UM Gdańsk

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk. Kładka nad Kanałem Raduni już otwarta dla rowerzystów i pieszych
fot. DRMG
W ramach Budżetu Obywatelskiego, na wysokości Dworu Ferberów i Parku Leśnego powstała kładka pieszo-rowerowa nad Kanałem Raduni. W tym tygodniu obiekt został udostępniony dla ruchu. Koszt inwestycji wyniósł ok. 179 tys. złotych.

Kładka pieszo-rowerowa to pomysł mieszkańców dzielnicy, którzy zgłosili jej budowę w Budżecie Obywatelskim. We wniosku zwracali uwagę na brak bezpośredniego dostępu do zabytkowego Parku Ferberów, w którego skład wchodzą dwa malownicze stawy oraz park leśny. Mieszkańcy osiedleni za Kanałem Raduni, w okolicy ośrodka jeździeckiego Lipce mają utrudniony dostęp do przystanków komunikacji miejskiej. Z kolei mieszkańcy sąsiadującego Chełmu nie mogą skrócić sobie drogi przechodząc przez Kanał Raduni i Park, gdyż dojście do niego prowadzi dopiero przy Przedszkolu nr 24. Głównym założeniem inwestycji było więc ułatwienie mieszkańcom dzielnic Orunia - św. Wojciech - Lipce i Chełm, korzystania z terenu pobliskiego parku i z komunikacji miejskiej.

W czwartek, 13 sierpnia, kładka została „otwarta” dla ruchu. Obiekt połączony jest z istniejącymi drogami rowerowymi, co pozwala na swobodne przemieszczanie się z jednej strony Kanału Raduni na drugą, również rowerzystom.

Kładka nie należy do największych inwestycji miejskich, ale ma silny historyczno-kulturowy kontekst.

Ród Ferberów był niezwykle wpływowy i zamożny, z posiadłościami m.in. w Rotmance, na Żuławach czy właśnie w Lipcach. Wielu z Ferberów pełniło ważne funkcje we władzach Gdańska, byli burmistrzami i sędziami. Do nich należała kamienica przy ul. Długiej 28. Byli też fundatorami jednego z ołtarzy w Bazylice Mariackiej i w tejże świątyni, po zakończeniu życia, zostali pochowani.

Teraz dzięki inwestycji z Budżetu Obywatelskiego nie tylko poprawi się komunikacja pieszo-rowerowa w Gdańsku Lipcach, ale też będzie okazja, aby odwiedzić dawny Park Ferberów.

Choć nazwa parku używana jest powszechnie, została przez Radę Miasta w lutym 2020 r. prawnie usankcjonowana z inicjatywy mieszkańców i Rady Dzielnicy Orunia - św. Wojciech – Lipce. Jest tu zalesione wzgórze i dawne stawy. Miejsce urokliwe, odwiedzane przez pasjonatów historii.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Nowe midibusy na kręte trasy w Gdyni

Mobilność

Nowe midibusy na kręte trasy w Gdyni

Magdalena Romanowska 14 sierpnia 2020

Polsko-chińskie konsorcjum dostarczy elektrobus do gminy Bobowa

Mobilność

Polsko-chińskie konsorcjum dostarczy elektrobus do gminy Bobowa

Magdalena Romanowska 14 sierpnia 2020

LOT poleci do Irlandii. Rynek trudny, ale spróbować warto?

Mobilność

LOT poleci do Irlandii. Rynek trudny, ale spróbować warto?

Łukasz Malinowski 14 sierpnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5