Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdańsk otworzył nową trasę tramwajową – do Lawendowego Wzgórza

Dalej Wstecz
Data publikacji:
30-06-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Gdansk.pl

Podziel się ze znajomymi:

We wtorek, 30 czerwca, o godz. 4.35, z przystanku Lawendowe Wzgórze odjechał pierwszy tramwaj, linii 12, kursujący na nowo wybudowanym torowisku w al. Adamowicza. Kilka minut później, dokładnie o godz. 4.41 z przystanku Stogi Plaża, na zmodernizowanym torowisku biegnącym przez całą dzielnicę Stogi, oficjalnie, na stałe, rozpoczął kursowanie tramwaj linii nr 8.Punktualnie o godz. 7.30 do tramwaju, który wyruszy z pętli Ujeścisko, przy skrzyżowaniu ul. Jabłoniowej z Warszawską wraz z mieszkańcami, wsiadła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - To duża radość. Przyjechałam tramwajem, tutaj na pętlę "Ujeścisko", ze Śródmieścia. Trasa linii 12 to chyba najdłuższa obecnie trasa w całym Gdańsku, bo kursuje aż z Oliwy do Ujeściska, do ul. Lawendowe Wzgórze - podkreślała prezydent Dulkiewicz. - Oczywiście, ciąg dalszy nastąpi. Jesteśmy w procesie wyłaniania wykonawcy dla Nowej Warszawskiej, czyli łącznik pomiędzy pętlą "Ujeścisko" z al. Havla. To wszystko także dzięki dobrze napisanym projektom i pozyskanym środkom unijnym. Proszę sprawdzać rozkłady jazdy, ponieważ sporo się pozmieniało - zaapelowała na koniec.

Nowa linia tramwajowa liczy 2,6 km długości. Łączy ul. Bulońską z ulicą Jabłoniową. Wzdłuż trasy wybudowano sześć przystanków: Królewskie Wzgórze, Łabędzia, Stolema, Zabornia, Ujeścisko (z pętlą) oraz Lawendowe Wzgórze – przystanek w pobliżu przedszkola nr 68. Przy węźle integracyjnym tramwajowo-autobusowym Ujeścisko wybudowano parkingi dla samochodów osobowych i rowerów (167 miejsc parkingowych samochodowych, w tym 11 dla niepełnosprawnych, 22 miejsca postojowe rowerowe), a także budynek socjalny z ogólnodostępną płatną toaletą.

Nową trasą kursuje linia 12 – z objeżdżaniem pętli Ujeścisko. Część kursów jest skrócona do węzła Ujeścisko. Dojeżdżają tutaj też autobusy linii 115, 120, 156 i 174. Nowy odcinek, między Migowem a Lawendowym Wzgórzem, tramwaje wg rozkładu pokonują w 12 minut, co nie jest zbyt imponującym wynikiem. Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, Sebastian Zomkowski, przypomina, że oddana właśnie nowa trasa tramwajowa jest pierwszym etapem przyszłej trasy GPW, czyli Gdańsk Południe - Wrzeszcz. - Z tego miejsca (pętla "Ujeścisko") rozbudowana będzie trasa w kierunku al. Havla (tzw. Nowa Warszawska - red.). Odcinek trasy prowadzący na południe, gdzie obecnie prowadzi trasa do ul. Lawendowe Wzgórze, to będzie tzw. Nowa Bulońska Południowa. Dzięki niej, w przyszłości, dojedziemy prawie do ul. Świętokrzyskiej. No i najważniejszy fragment, al. P. Adamowicza w kierunku Piecki-Migowo, i następnie z Piecek-Migowa do Wrzeszcza. Kiedy zostanie wybudowana, powstanie pełny ring - pełna trasa GPW. Wówczas mieszkańcy z osiedli południowych ekspresowo będą dojeżdżać do Wrzeszcza - przypomina dyrektor Zomkowski.

Dyrektor ZTM przyznaje, że zgodnie z przeprowadzonymi analizami, nową trasą tramwajową mieszkańcy raczej nie będą dojeżdżać do centrum, ponieważ taka podróż zajmie zbyt dużo czasu. Podróżować będą za to w innym kierunku. - Można wsiąść do autobusu i dojechać do pętli przy al. Havla albo do węzła przesiadkowego "Siedlce" i tam wygodnie przesiąść się na tramwaj w kierunku centrum. Co jednak istotne, z pętli "Ujeścisko", jak i na całej trasie w al. Adamowicza, można dojechać już tramwajem do Piecek-Migowa, np. do przystanku przy ul. Warneńskiej, i tam przesiąść się na linie autobusowe w kierunku Wrzeszcza. W najbliższych tygodniach będziemy uruchamiać linię autobusową 129, która będzie dość często dowozić pasażerów właśnie z tramwaju linii 12 w kierunku Wrzeszcza - zapowiada dyrektor Zomkowski.

Tramwaje wróciły też na Stogi. Do tej dzielnicy kursować będą tramwaje linii 8 i 9. Wszystkie pojazdy zajeżdżać będą na pętlę przy plaży. Pasażerom udostępnione zostały niemal wszystkie przystanki komunikacji miejskiej. Ze względu na trwające prace budowlane, przystanek tramwajowy Stogi (przy skrzyżowaniu ul. Stryjewskiego i ul. Nowotnej) w kierunku plaży będzie jeszcze przez pewien czas nieczynny. Dodatkowo, wznowione zostanie kursowanie tramwajów sezonowej linii 68 na trasie z Łostowic Świętokrzyskiej do Stogów Plaży przez Chełm, Przeróbkę. Linia 68 będzie funkcjonować w soboty, niedziele i święta w godzinach 10.00-19.00, co 20 minut.

Co ciekawe, na Stogach pojawił się tramwaj zabytkowy. Nieprzypadkowo. Dokładnie 1 lipca 1927 r., oddano do eksploatacji nową, liczącą 5,7 km trasę na odcinku od Bramy Żuławskiej przez Przeróbkę do Stogów. Do obsługi nowo wybudowanej linii na Stogi zamówione zostały 24 nowe wagony silnikowe. Wyprodukowała je Gdańska Fabryka Wagonów (Danziger Waggon Fabrik, późniejsza Stocznia Północna). Wagony, określane po II wojnie światowej jako typ Bergmann, służyły w Gdańsku do początku lat 70. Jeden z wagonów, wycofany w 1973 roku z eksploatacji, został odrestaurowany. Przywrócono mu historyczny wygląd, w tym charakterystyczne dla okresu międzywojennego barwy kremowo-niebieskie. Obecnie jest jedną z atrakcji przejazdów okolicznościowych.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Gdańsk znów szuka projektanta tramwaju do dworca Wrzeszcz

Przestrzeń

Gdańsk znów szuka projektanta tramwaju do dworca Wrzeszcz

Witold Urbanowicz 12 czerwca 2023

Gdańsk z ofertami na projekt tramwaju do stacji Wrzeszcz

Przestrzeń

150 lat gdańskich tramwajów. Dziś pokonują 15 mln km rocznie

Komunikacja

Gdańsk: Ostatnie tygodnie budowy Nowej Warszawskiej (zdjęcia)

Przestrzeń

Gdańsk: Ostatnie tygodnie budowy Nowej Warszawskiej (zdjęcia)

Redakcja/inf. pras. 25 października 2022

Zobacz również:

Gdańsk znów szuka projektanta tramwaju do dworca Wrzeszcz

Przestrzeń

Gdańsk znów szuka projektanta tramwaju do dworca Wrzeszcz

Witold Urbanowicz 12 czerwca 2023

Gdańsk z ofertami na projekt tramwaju do stacji Wrzeszcz

Przestrzeń

150 lat gdańskich tramwajów. Dziś pokonują 15 mln km rocznie

Komunikacja

Gdańsk: Ostatnie tygodnie budowy Nowej Warszawskiej (zdjęcia)

Przestrzeń

Gdańsk: Ostatnie tygodnie budowy Nowej Warszawskiej (zdjęcia)

Redakcja/inf. pras. 25 października 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5