Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Gdańsk: Od kwietnia droższe bilety, wspólny bilet i zmiany w przewozie rowerów

Dalej Wstecz
Autor:

Kamila Grzenkowska

Data publikacji:
2020-01-08 16:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Gdańsk / gdansk.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Od kwietnia droższe bilety, wspólny bilet i zmiany w przewozie rowerów
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
Posiadacze Karty Mieszkańca i biletu okresowego, który dotychczas umożliwiał przejazd pojazdami komunikacji miejskiej, będą mogli korzystać z niego także w pociągach Polregio i SKM, ale tylko w granicach Gdańska. Wiosną zmienią się również ceny biletów jednorazowych i okresowych. Nie będzie za to oddzielnych biletów nocnych.

Od 1 kwietnia w Gdańsku obowiązywać będzie wspólny bilet na komunikację miejską i kolej (w ramach połączeń uruchamianych przez SKM i Polregio). Z oferty będą mogli korzystać wyłącznie pasażerowie regularnie korzystający z komunikacji, którzy posiadają aktywną Kartę Mieszkańca z biletem okresowym.

– To rozwiązanie dotyczy tylko osób, które ten bilet okresowy zakupują. W ostatnich dniach padały pytania o to, czy będziemy finansować bezpłatną komunikację na kolei dla osób, które jeżdżą w tej chwili bezpłatnie naszą komunikacją miejską. Nie będziemy finansować. Dzieci i seniorzy będą musieli, tak jak do tej pory, kupić bilet kolejowy – podkreśla Piotr Borawski, zastępca prezydenta. Osoby nieposiadające Karty Mieszkańca będą musieli oddzielnie kupować bilet na komunikację miejską i kolej.

Jak zaznacza Borawski, trwają rozmowy z Gdynią i Sopotem w kwestii wspólnego biletu. – Jest w nas pełna determinacja ku temu, by w tej kadencji nastąpiła pełna integracja w ramach naszej metropolii. Nie widzimy innej możliwości, jak ta, by ze startem biletu "Fala" nastąpiła pełna integracja – mówi Piotr Borawski.

Od 1 kwietnia nastąpi również wzrost cen biletów jednorazowych. Bilet ważny na jeden przejazd kosztować będzie 3,8 złotych (obecnie 3,2 zł), bilet 1-godzinny – 4,4 zł (obecnie 3,8 zł), a bilet 24-godzinny – 14 złotych (obecnie 13 zł). Co bardzo istotne, zlikwidowana zostanie taryfa nocna – każdy bilet obowiązujący na liniach dziennych będzie obowiązywał także na liniach nocnych.

Wzrosną też ceny biletów okresowych. Miesięczny imienny, ważny od poniedziałku do piątku na Gdańsk, będzie kosztować 90 zł zamiast 86 zł, a ważny przez cały tydzień – 99 zł zamiast 94 zł.

Od 1 kwietnia wprowadzone zostaną także zmiany w regulaminie przewozów pojazdami Gdańskich Autobusów i Tramwajów. W pojazdach prowadzona będzie jedynie sprzedaż biletów-karnetów. Pojedyncze bilety będą już niedostępne. – Po wprowadzeniu biletu "Fala" całkowicie zaprzestana zostanie sprzedaż biletów w pojazdach przez kierowców i motorniczych, ponieważ wówczas funkcjonować będą automaty i aplikacje. Do tego czasu, od 1 kwietnia, zakupić będzie można w pojazdach karnet, który zawierać będzie trzy bilety: dwa jednoprzejazdowe i jeden 1-godzinny. Karnet normalny będzie kosztował 12 zł, ulgowy – 6 zł – informuje wiceprezydent Borawski. – Ma to wpłynąć przede wszystkim na mieszkańców, by takich transakcji było jak najmniej. Chodzi o to, by zwiększyć komfort podróży i jak najbardziej zminimalizować opóźnienia tramwajów i autobusów – wyjaśnia.

Druga zmiana w regulaminie dotyczy przejazdów z jednośladami. Rower będzie można przewozić tylko w pojazdach oznaczonych specjalnym piktogramem. Zakaz przewozu roweru obowiązywać będzie w przypadku, gdy nie będzie on zapięty specjalnym pasem lub nie będzie ustawiony w specjalnym stojaku znajdującym się w pojeździe.
Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Białystok szykuje spore podwyżki cen biletów

Prawo & Finanse

Białystok szykuje spore podwyżki cen biletów

Witold Urbanowicz 04 grudnia 2019

Chile. Dlaczego mieszkańcy Santiago spalili metro

Komunikacja

Chile. Dlaczego mieszkańcy Santiago spalili metro

Jakub Dybalski 03 listopada 2019

Częstochowska komunikacja miejska drożeje. Po siedmiu latach

Komunikacja

Częstochowska komunikacja miejska drożeje. Po siedmiu latach

Dominik Wójcik 31 października 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5