Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Gdańsk: Galeria Metropolia chce być dworcem bez kasy?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-02-22 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Galeria Metropolia chce być dworcem bez kasy?
fot. Kasper FiszerDrogowskaz do nieczynnej kasy
Na terenie centrum handlowego sąsiadującego ze stacją kolejową Gdańsk-Wrzeszcz powstała przed rokiem kasa biletowa. Galeria skorzystała z zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i prowadziła sprzedaż przez siedem dni w tygodniu. Obecnie biletów kolejowych na terenie obiektu już jednak nie kupimy.

Po zeszłorocznym wejściu w życie przepisów ograniczających handel w niedziele głośny stał się przypadek trójmiejskiej Galerii Metropolia. Centrum handlowe znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej Gdańsk-Wrzescz, można też z niej wyjść bezpośrednio na peron, z którego odjeżdżają pociągi PKP Szybkiej Kolei Miejskiej, lub do tunelu pod wszystkimi peronami, na którego drugim końcu znajduje się dworzec kolejowy. Mimo kontrowersji placówka skorzystała z zapisów wyłączających z ogólnych unormowań sklepy na dworcach i nadal zapraszała klientów we wszystkie dni tygodnia, w tym niedziele z zakazem handlu.

Sposób sprzedaży budził sprzeciw przewoźników grupy PKP SA

Aby móc nazywać galerię dworcem kolejowym, jej dyrekcja wyznaczyła przestrzeń przeznaczoną – przynajmniej formalnie – głównie dla podróżnych. Nad niektórymi miejscami, w których ustawiono ławki czy fotele, umieszczono więc informację, że pełnią one rolę poczekalni. Przy wyjściu do tunelu prowadzącego na perony – tak PKP SKM, jak i te, z których korzystają pociągi PKP Intercity i Przewozów Regionalnych – otwarto natomiast kasę biletową.

Obiekcje co do zasad jej funkcjonowania wyrażali jednak przewoźnicy kolejowi. Przed rokiem cytowaliśmy stanowiska PKP SKM i PKP IC, z których wynikało, że galeria nie zawarła z tymi spółkami umów, które regulowałyby zasady współpracy. Trójmiejski przewoźnik podkreślał także, że choć otrzymał propozycję uruchomienia w centrum handlowym oficjalnego punktu sprzedaży biletów, nie przystał na nią, bo w budynku dworca kolejowego po drugiej stronie torów działa już inny agent.

GM: Bilety sprzedawał jedynie nasz najemca

Jak zaobserwowaliśmy w styczniu, kasa biletowa na dolnym poziomie galerii nie jest już czynna. Mimo to GM informuje na swojej stronie internetowej, że część mieszczących się w niej sklepów nadal pozostaje otwarta w niedziele niehandlowe. Wśród nich znajdziemy m.in. Delikatesy Metropolia. Istotna część punktów handlowych pozostaje jednak zamknięta.

O to, czy GM nadal korzysta z wyłączeń, i czy kasa biletowa zostanie znów otwarta, spytaliśmy samo centrum handlowe. – Proszę nie dopytywać nas o tę kwestię – usłyszeliśmy jednak po kilku tygodniach od Andrzeja Kleina, przedstawiciela Galerii Metropolia. – Nie jesteśmy uprawnieni do odpowiedzi na te pytania, ponieważ sprzedaż biletów prowadziła spółka, która była naszym najemcą [a nie bezpośrednio GM] – tłumaczy nasz rozmówca.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5