Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Gdańsk: Czekamy na Fundusz Niskoemisyjnego Transportu

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2020-11-02 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Czekamy na Fundusz Niskoemisyjnego Transportu
fot. Grzegorz Mehring, www.gdansk.pl
W najbliższych 3 latach linie autobusowe w Gdańsku zacznie obsługiwać 20 autobusów elektrycznych i 8 wodorowych. Władze miasta zaplanowały ich zakup, mimo że ustawa o elektromobilności nie zobowiązuje ich do tego, a rząd nie dofinansowuje inwestycji w tabor zeroemisyjny – informuje przedstawiciel samorządu. Kręgosłupem komunikacji miejskiej ma jednak pozostać transport szynowy.

W taborze Gdańskich Autobusów i Tramwajów nie ma dziś pojazdów zeroemisyjnych. – Warto jednak zauważyć, że blisko połowa floty autobusowej to nowoczesne ekologiczne autobusy, wyposażone w silniki spełniające najwyższą normę emisji spalin Euro VI – zastrzega Jędrzej Sieliwończyk z referatu prasowego Urzędu Miasta. Polityka transportowa Gdańska zakłada, że podstawę komunikacji publicznej będą stanowiły tramwaje i kolej. Rolą autobusów ma być głównie dowożenie pasażerów do punktów przesiadkowych. – Już teraz ponad połowa pasażerów w Gdańsku korzysta z zeroemisyjnych tramwajów, a w przyszłości te proporcje będą się zmieniać jeszcze bardziej na korzyść pojazdów szynowych – zapowiada nasz rozmówca.

Od kilku lat w Gdańsku prowadzone są testy pojazdów elektrycznych. Opracowana w 2018 r. analiza kosztów i korzyści nie wykazała jednak opłacalności wprowadzenia ich do eksploatacji. – W związku z tym Gmina Miasta Gdańsk nie jest obecnie zobowiązana do osiągnięcia określonej w ustawie ilości taboru o napędzie zeroemisyjnym. Kolejna AKK zostanie opracowana w 2021 roku – uzupełnia Sieliwończyk.

Innym dokumentem, w którym mowa o „czystym” taborze autobusowym, jest „Strategia rozwoju elektromobilności w Gdańsku do roku 2035”. Zgodnie z jej zapisami na przyszły rok zaplanowano zakup 10 12-metrowych autobusów elektrycznych oraz 4 pojazdów tej samej wielkości z ogniwami wodorowymi. Ponowny zakup takiej samej liczby obu rodzajów pojazdów ma nastąpić w 2023 r.

W ocenie gdańskiego magistratu zapisy ustawy o elektromobilności co do minimalnego udziału zeroemisyjnych pojazdów w taborze są realistyczne jedynie pod warunkiem uzyskania ze źródeł zewnętrznych dofinansowania, pozwalającego na osiągnięcie opłacalności takiej inwestycji. – W ślad za wymogiem dostosowania floty powinno iść dofinansowanie. Taki miał być cel Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, ale póki co wsparcie nie jest jeszcze dostępne – ubolewa nasz rozmówca. – Szkoda, że zgodnie z ustawą o elektromobilności transportem zeroemisyjnym nie są tramwaje – ocenia Sieliwończyk (podobne opinie wyrażali na naszych łamach przedstawiciele innych samorządów).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gdańsk zaciska pasa. Co z komunikacją?

Prawo & Finanse

Gdańsk zaciska pasa. Co z komunikacją?

Alicja Katarzyńska 01 października 2020

Gdańsk: Dwie oferty na modernizację tramwajów N8C

Komunikacja

Gdańsk: Dwie oferty na modernizację tramwajów N8C

Witold Urbanowicz 22 lipca 2020

Gdańsk zmodernizuje siedem tramwajów N8C

Komunikacja

Gdańsk zmodernizuje siedem tramwajów N8C

Witold Urbanowicz 12 czerwca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5