Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Gdańsk chce budować rowerowe Ekostrady

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
21-12-2021
Ostatnia modyfikacja:
06-12-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Gdańsk chce budować rowerowe Ekostrady
mat. UM Gdańska
Gdańsk planuje kolejne odcinki ścieżek rowerowych i “autostrad” dla rowerów, które mają jeszcze bardziej polepszyć infrastrukturę w tym mieście. Władze miasta chcą dostosować miasto do zmian w mobilności mieszkańców, dlatego projekt zmian ma przejść szerokie konsultacje z mieszkańcami. Wg. szacunków ma powstać jeszcze około 40 kilometrów nowych tras, pierwsza z nich do końca 2023 roku.

Gdańsk chce dalej inwestować i rozwijać sieć dróg dla rowerów i innych Urządzeń Transportu Osobistego takich jak hulajnogi czy segway’e. W zeszłym tygodniu władze miasta zaprezentowały plany odnośnie rozwoju sieci rowerowej, które mogą jeszcze ulec znaczącym zmianom, ponieważ będą one konsultowane z mieszkańcami. Konsultacje potrwają do końca stycznia 2022 roku i pozwolą zaprezentować ostateczną wersję nowej sieci dróg rowerowych.

– W dokumencie, który powstał przed 10 laty - STER - zawarte zostały zadania i zalecenia dotyczące realizacji sieci dróg rowerowych. Wiele udało się zrealizować, niektóre inwestycje zmieniliśmy, inne odłożyliśmy - wynika to także z tego, że zachodzą zmiany w naszym myśleniu, w naszym podróżowaniu – mówiła podczas konferencji prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Potrzebujemy przynajmniej 40 km szybkich tras rowerowych - Ekostrad. Widzimy, jak zmieniło się nasze życie, jak pandemia zmieniła przyzwyczajenia komunikacyjne, sposób przemieszczania się – dodała prezydentka.

Wspomniane wyżej ekostrady to bezkolizyjne drogi rowerowe, które mają zapewnić szybki i komfortowy przejazd rowerem z jednej części miasta do drugiej. Jak podają przedstawiciele miasta, wg. założeń taki charakter ma mieć tzw. Droga Czerwona, która ma stanowić korytarz łączący północ z południem Gdańska, biegnąc tuż obok torów kolejowych.

Plany opiewają na realizację 9 nowych tras, w tym właśnie Drogi Czerwonej, które w sumie będą miały około 40 kilometrów długości. Pierwsza z nich, w ciągu alei Armii Krajowej, ma powstać do końca 2023 roku. Nowe trasy wymagają aktualizacji strategii STeR, a więc planu rozwoju sieci dróg rowerowych w mieście. Powstał w 2011 roku i zawierał w sobie 26 zadań do realizacji w pierwszej fazie, a także 40 zadań w fazie drugiej. Jak podaje miasto, 32 inwestycje udało się zrealizować, a 17 jest w trakcie realizacji.

– Jeszcze kilka lat temu elektromobilność raczkowała, dziś rozwija się i stanowi z dnia na dzień coraz większą konkurencję dla transportu opartego o samochody. Dlatego przygotowaliśmy projekt Ekostrad, które będą umożliwiały podróżowanie np. hulajnogami elektrycznymi, hoverbordami, segweyami czy tradycyjnymi rowerami - tłumaczył Piotr Grzelak, zastępca prezydent. - Korytarz Drogi Czerwonej i dojazdy z górnego tarasu mają być ramą dla rozbudowywanej sieci dróg rowerowych. Od poniedziałku tę sieć będziemy konsultować z mieszkańcami – dodał Grzelak.

W ciągu 7 ostatnich lat w Gdańsku wybudowano lub zmodernizowano 81,2 kilometrów dróg rowerowych.

Koncepcje nowych tras mają przejść szerokie konsultacje społeczne, które rozpoczęły się 20 grudnia i potrwają do końca stycznia 2022 roku. Każdy mieszkaniec może zgłosić w nich swoje uwagi, a także zaproponować własne, indywidualne pomysły na przebieg danej drogi rowerowej.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Bydgoszcz powiększy swoją sieć rowerową

Komunikacja

Bydgoszcz powiększy swoją sieć rowerową

Redakcja/inf. pras. 09 października 2022

Bydgoszcz. Kontrapas na ul. W. Bełzy gotowy

Komunikacja

Bydgoszcz. Kontrapas na ul. W. Bełzy gotowy

Redakcja/inf. pras. 23 września 2022

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Bydgoszcz powiększy swoją sieć rowerową

Komunikacja

Bydgoszcz powiększy swoją sieć rowerową

Redakcja/inf. pras. 09 października 2022

Bydgoszcz. Kontrapas na ul. W. Bełzy gotowy

Komunikacja

Bydgoszcz. Kontrapas na ul. W. Bełzy gotowy

Redakcja/inf. pras. 23 września 2022

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5