Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Gdańsk: Bez oszczędności na sobotnich rozkładach jazdy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-03-24 15:18
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Bez oszczędności na sobotnich rozkładach jazdy
fot. DRMG
Wiele miast wprowadza ograniczenia w kursowaniu komunikacji. Pojawiają się pytania jakie to oszczędności finansowe przynosi. – Odpowiedź jest jedna: Nic. Nawet zwiększamy stratę – pisze Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM Gdańsk.

Ograniczenia obowiązują również w Gdańsku. Od 19 marca na większości linii tramwajowych i autobusowych wprowadzono rozkłady sobotnie – z dodatkowymi kursami w szczycie. Pojawiają się pytania, czy i jakie oszczędności to przynosi. – Nie ma żadnych oszczędności finansowych – pisze na fb Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM Gdańsk.

Jak wylicza, w marcu zeszłego roku 2019 r. wpływy ze sprzedaży osiągnęły 9,3 mln zł. Natomiast od 1 do 22 marca wartość sprzedaży wyniosła 4 mln zł. – Prawdopodobnie osiągnie poziom 4,3 mln zł na koniec marca. Przychody ze sprzedaży biletów jedynie za marzec 2020 spadną więc o około 5 mln zł. To efekt, m.in. mniejszego wykorzystania transportu publicznego. Sporo osób pracuje zdalnie. Cześć osób skorzystała z możliwości urlopu opiekuńczego – wylicza Zomkowski.

Jednocześnie koszty pracy przewozowej w marcu 2020 r. zaplanowano na 31,6 mln zł. Rzeczywiście będą się jednak kształtować na poziomie 29,8 mln zł. – Per saldo, strata finansowa jest większa niż w okresie "przedkoronowirusowym" – podsumowuje Sebastian Zomkowski.

Dodatkowym problemem są problemy w obsadzie. – Wskaźnik absencji wzrósł z poziomu 5-6% tydzień temu do poziomu 16,4% w piątek. Nie są tu wliczone żadne urlopy zaległe, wypoczynkowe etc. Musimy patrzeć realnie i być przygotowani na znacznie gorszą sytuację za parę dni. Rezerwa motorniczych i kierowców zostanie skierowana do obsługi tych linii, na których za chwilę zabraknie kierowców/motorniczych z powodu L4 – dodaje szef ZTM.

W tej sytuacji wyzwaniem jest dostosowanie do nowych ograniczeń wprowadzanych przez rząd, zgodnie z którymi zapełniona może być maksymalnie połowa miejsc siedzących. – Rozporządzenie rządowe będzie bardzo trudne do realizacji w godzinach porannego szczytu. Obecnie zapełniamy w tym czasie średnio 40% istniejących miejsc siedzących i stojących. Postaramy się jeszcze bardziej wzmocnić komunikację miejską w godzinach dojazdu i powrotu z pracy, ale niestety tak olbrzymie ograniczenia mogą skutkować tym, że nie wszyscy będą mogli na czas dojechać, bo po prostu nie wsiądą do pojazdu – komentuje Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gdańsk ogranicza komunikację miejską. Rozkład jak w ferie

Komunikacja

Gdańsk ogranicza komunikację miejską. Rozkład jak w ferie

jd/inf. pras. gdansk.pl 13 marca 2020

Gdańsk. Powstaną 34 nowe wiaty przystankowe

Komunikacja

Gdańsk. Powstaną 34 nowe wiaty przystankowe

jd/inf. pras. 12 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5