Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdańsk: 40 mln na rozbudowę węzłów i drogi rowerowe

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Stawecki

Data publikacji:
2017-06-08 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: 40 mln na rozbudowę węzłów i drogi rowerowe
fot. Martyn Janduła
Budowa węzłów integracyjnych Rębiechowo, Osowa, Gdańsk Główny i Wrzeszcz, dodatkowo nowe parkingi dla rowerzystów i 26 km ścieżek - tak Gdańsk spożytkuje 40 mln zł unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Stosowne umowy podpisano pod koniec maja. Wszystkie projekty zostaną zakończone najpóźniej w 2020 r.

Gdańsk od lat inwestuje w transport publiczny oraz trasy rowerowe. Rozbudowuje sieć tramwajów i kolej miejską; uchodzi również za najbardziej rowerowe miasto w Polsce.

Teraz urzędnicy chcą rozbudować sieć za pieniądze uzyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Urząd Marszałkowski podpisał już stosowne umowy, dzięki którym zrealizuje dwa projekty: budowę węzłów integracyjnych Rębiechowo i Osowa (15,5 mln zł) oraz modernizację węzłów Gdańsk Główny i Gdańsk Wrzeszcz. W ramach drugiego z projektów (26,3 mln zł) powstaną także dodatkowe trasy dojazdowe do węzłów Szybkiej Kolei Miejskiej i Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Miejsca postojowe i drogi dla rowerów

Węzeł integracyjny Gdańsk Osowa, realizowany wspólnie przez gminy Gdańsk i Żukowo, zostanie utworzony dzięku połączeniu ulic Letniskowej i Barniewickiej i nowym parkingom (40 miejsc postojowych dla samochodów i 100 dla rowerów). Zmieniony zostanie także układ pętli autobusowej.

Obok węzła przesiadkowego w Rębiechowie miasto wybuduje monitorowany parking (387 miejsc dla samochodów). Jednocześnie gmina Żukowo rozbuduje ulice Słoneczną, Akacjową i Czaple. Połączy także węzeł trasami rowerowymi z miejscowościami Chwaszczyno, Banino, Leźno, Lniska i Pępowo. Łącznie przybędzie 26 km dróg dla rowerów.

W ramach drugiego z projektów - za 26,3 mln zł - rozbudowane zostaną węzły Gdańsk Główny i Gdańsk Wrzeszcz. Miasto dobuduje także trasy dojazdowe dla rowerów do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej (w sumie 7,5 km) oraz węzłów integracyjnych Gdańsk Główny (5,6 km) i Gdańsk Wrzeszcz (7,5 km).

W ramach projektu w przestrzeni Gdańska pojawią się również:
- przy Gdańsku Głównym: kubaturowy parking na rowery, nowe wiaty na przystankach tramwajowych i autobusowych, naziemne przejście dla pieszych z dworca PKP w stronę City Forum, 10 miejsc postojowych Kiss&Ride (pozwalają na 3-minutowy postój dla kierowców odwożących swoich pasażerów, którzy w dalszej kolejności przesiadają się do komunikacji miejskiej), nowe tablice systemu informacji pasażerskiej;
- przy Gdańsku Wrzeszcz: kubaturowy parking na rowery, 15 miejsc postojowych Kiss&Ride, nowe tablice systemu informacji pasażerskiej.
Wszystkie prace mają zakończyć się do końca 2020 r.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Szczecin w oczekiwaniu na swój S-Bahn

Komunikacja

Szczecin w oczekiwaniu na swój S-Bahn

Witold Urbanowicz 08 czerwca 2017

Europa Express City gotowa do zastępczej komunikacji za KM i KW

Komunikacja

Europa Express City gotowa do zastępczej komunikacji za KM i KW

Martyn Janduła 07 czerwca 2017

Konstantynów: Prace nad wznoweniem kursów do Lutomierska

Komunikacja

Konstantynów: Prace nad wznoweniem kursów do Lutomierska

Kasper Fiszer 08 czerwca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5