Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gazowy szynobus na łącznicy WKD w Pruszkowie?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-11-14 15:52
Tagi:
, WKD
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gazowy szynobus na łącznicy WKD w Pruszkowie?
fot. WKD
Wraca temat wykorzystania do ruchu pasażerskiego łącznicy WKD, przebiegającej od stacji WKD w Komorowie do stacji Pruszków na linii grodziskiej. Samorząd Pruszkowa prowadzi wstępne rozmowy z WKD. Spółka wskazuje jednak, że inwestycja wymagałoby znacznego wsparcia finansowego.

Jak informuje lokalny portal WPR24, w połowie października w Urzędzie Miasta w Pruszkowie odbyło się posiedzenie komisji doraźnej ds. komunikacyjnych. W ramach rozmów o komunikacji miejskiej poruszono także temat wykorzystania łącznicy technicznej WKD (linia nr 512), przebiegającej przez teren Pruszkowa.

– Uważam, że jest dużym przełom w tej sprawie, jesteśmy umówieni już z gminą Michałowice i WKD, aby rozmawiać tylko w tym temacie – mówił Paweł Makuch, prezydent Pruszkowa, cytowany przez portal WPR24. Według zaprezentowanych informacji linią miałby poruszać się szynobus zasilany gazem, a przystanek zlokalizowany byłyby przy Lipowej, obok cmentarza żydowskiego, a także przy szkole podstawowej nr 2.

WKD potwierdza, że temat łącznicy znów się pojawił. – Aktualnie prowadzona jest robocza wymiana informacji w zakresie ewentualnej zmiany koncepcji wykorzystania linii kolejowej nr 512 oraz zagospodarowania terenów bezpośrednio z nią sąsiadujących – mówi Krzysztof Kulesza, rzecznik WKD. Z jego słów wynika jednak, że do zaistnienia wizji uruchomienia przewozów pasażerskich droga jest daleka. – Przedsięwzięcie obejmujące przystosowanie linii do ruchu pasażerskiego i uruchomienia regularnych przewozów osób aktualnie nie znajduje się w planach inwestycyjnych spółki przewidzianych do wdrożenia w najbliższej kilkuletniej perspektywie. Jakiekolwiek działania nie będą możliwe bez znaczącego wsparcia organizacyjnego i finansowego ze strony jednostek samorządu terytorialnego – zarówno szczebla gminnego, jak i wojewódzkiego – mówi Krzysztof Kulesza, rzecznik spółki. Jednocześnie WKD dalej będzie wykorzystywać linię do przejazdów technicznych związanych np. z utrzymaniem taboru czy prowadzonymi na linii WKD pracami naprawczo-utrzymaniowymi.

Wpierw konieczne byłoby opracowanie studium wykonalności, które odpowiedziałoby na podstawowe pytania związane ze zmianą przeznaczenia wspomnianej linii. – Najważniejszym zagadnieniem jest bezpieczeństwo, zarówno na etapie ewentualnej realizacji, jak i przyszłej eksploatacji, tj. zabezpieczenie wszystkich punktów kolizyjnych na styku infrastruktury kolejowej i drogowej (w tym ciągów pieszych), przejazdy kategorii F oraz wjazdy do prywatnych posesji. Dodatkowo oceniamy, że wśród najistotniejszych wyzwań znajdują się m.in.: organizacja i sposób finansowania realizacji przedsięwzięcia oraz wpływ inwestycji na rejon gęstej zabudowy jednorodzinnej północno-zachodniej części Komorowa – wskazuje rzecznik WKD.

O wykorzystaniu łącznicy mówiło się kilkanaście lat temu, przy okazji komunalizacji WKD. Władze województwa przekazywały w ostatnich latach, że w związku ze znaczącym obciążeniem finansowym związanym z realizacją wymienionych przedsięwzięć na głównej trasie WKD nie ma możliwości realizacji nowych linii, ujętych w prowadzonym w latach 2003-2005 procesie usamorządowienia spółki WKD

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kto dostarczy biletomaty dla WKD?

Mobilność

Kto dostarczy biletomaty dla WKD?

Witold Urbanowicz 23 października 2019

Wzajemne honorowanie biletów WKD i KM z haczykiem

Prawo & Finanse

Wzajemne honorowanie biletów WKD i KM z haczykiem

Witold Urbanowicz 17 października 2019

WKD z umową finansową na drugi tor do Grodziska

Prawo & Finanse

WKD z umową finansową na drugi tor do Grodziska

Witold Urbanowicz 30 września 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5