Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Furgalski: Sama konsolidacja pekaesów w PKP SA nie przyniesie efektów

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-01-12 17:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Furgalski: Sama konsolidacja pekaesów w PKP SA nie przyniesie efektów
fot. MJ
Ministerstwo Aktywów Państwowych chce skonsolidować nieliczne funkcjonujące jeszcze państwowe „pekaesy” w ramach PKP SA. – Nie to jest głównym problemem pod czyje skrzydła one trafią. Bez zdrowej bazy, sprawnego systemu i pieniędzy samo przesuwanie „pekaesów” nie przyniesie oczekiwanego efektu – komentuje Adrian Furgalski, prezes ZDG TOR.

Jak pisaliśmy, w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt rozporządzenia ws. nadzoru m.in. nad PKS-ami. Jak ocenia Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP), które jest odpowiedzialne za przygotowanie projektu, spółki wymagają konsolidacji. Większość miałaby trafić do PKP SA, które posiadają „odpowiednie know-how w zakresie transportu, a także odpowiednie zaplecze analityczne oraz instrumenty finansowe i prawne”. Natomiast PKS-y znajdujące się w stanie upadłości, albo w których Skarb Państwa ma niewielki udział, miałyby trafić do ARP.

– Przedsiębiorstw autobusowych pod nadzorem państwa zostało już niewiele, więc nie to tak naprawdę jest głównym problemem pod czyje skrzydła one trafią – mówi Adrian Fugralski, prezes ZDG TOR. Jak wylicza, problemów do rozwiązania jest sporo.

– Oczywiście efekt synergii można uzyskać poprzez współpracę z przewoźnikami kolejowymi, ale to nie może polegać tylko na tym, że część kursów będzie częściej podjeżdżać w rejony dworców czy przystanków kolejowych. Od lat obiecywana jest nowa ustawa o publicznym transporcie zbiorowym. Od lat mówi się o ścisłej współpracy przewozów autobusowych i kolejowych, choćby przez wspólny system taryfowo-biletowy. Bez zdrowej bazy, sprawnego systemu i pieniędzy – a te zagwarantowane w rządowym funduszu można lepiej spożytkować – samo przesuwanie „pekaesów” nie przyniesie oczekiwanego efektu – podsumowuje Adrian Furgalski.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rząd proponuje konsolidację PKS-ów pod skrzydłami PKP SA

Prawo & Finanse

Rząd proponuje konsolidację PKS-ów pod skrzydłami PKP SA

Witold Urbanowicz 12 stycznia 2021

Jakie połączenia autobusowe otrzymały rządową pomoc? [lista]

Komunikacja

Jakie połączenia autobusowe otrzymały rządową pomoc? [lista]

Michał Szymajda 14 października 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5