Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Francja. Reklamy samochodów zachęcą do spacerów i roweru

Dalej Wstecz
Data publikacji:
07-01-2022
Ostatnia modyfikacja:
18-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Francja. Reklamy samochodów zachęcą do spacerów i roweru
fot. rodrigo kugnharski/ unsplash
Od tego roku producenci samochodów Francji muszą promować chodzenia, komunikację publiczną lub wzajemne podwożenie się (carpooling) w reklamach aut we wszystkich mediach. To działania podobne co do zasady do tych zniechęcających do palenia papierosów czy unikania niezdrowego jedzenia.

Od 1 marca 2022 roku, wszystkie reklamy zmotoryzowanych środków transportu będą musiały zawierać następujące informacje: „Na krótkich odległościach, wybierz spacer lub jazdę na rowerze”, „Rozważ carpooling” lub „Codziennie wybieraj transport publiczny”. Każda reklama musi zawierać hasztag #MovePolluteLess, który oznacza ruszaj się, mniej zanieczyszczaj. O nowej regulacji, która swoją podstawę ma w dyrektywie dotyczącej mobilności z grudnia 2019 roku, poinformowała w środę 29 grudnia francuska minister odpowiedzialna za środowisko.

– Zdekarbonizowanie transportu nie jest tylko przestawieniem się na elektryczne silniki. To również oznacza używanie, kiedy tylko możliwe, komunikacji publicznej lub roweru – napisała na Twitterze, Barbara Pompili, minister transformacji ekologicznej we francuskim rządzie.

Reklamodawcy, którzy nie zastosują się do nowego prawa otrzymają wezwanie do usunięcia uchybienia i napotkają karę grzywny do 50 tys. euro za jedną emisję reklamy bez ekologicznych informacji lub do 100 tys. euro w przypadku powtarzającego się procederu.

Ekolodzy chciecli więcej

Obecnie wprowadzane rozwiązanie jest i tak stosunkowo łagodne w kontekście tego, czego od lat domagali się przedstawiciele środowisk ekologicznych od lat. Starali się oni o zablokowanie wszystkich reklam branży motoryzacyjnej, która według nich odpowiada za znaczną emisję dwutlenku węgla do atmosfery i znacząco pogarsza stan zdrowia mieszkańców.

We Francji reklamy najbardziej zanieczyszczających pojazdów, które emitują więcej niż 123 gramy CO2 na kilometr, będą całkowicie zakazane od 2028 roku, w związku z przygotowaniem do konsumentów do propozycji Komisji Europejskiej o wycofaniu silników diesla do 2035 roku.

Obecnie w wielu państwach obowiązują całkowite zakazy reklamy papierosów lub alkoholu, a w wielu przypadkach na produktach tych muszą być zamieszczone informacja o ich szkodliwości dla zdrowia. W przypadku Francji pojawiają się odwołania do wprowadzonej w 2007 roku zasada „unikaj jedzenia za dużo tłustego, słodkiego i słonego”

Branża motoryzacyjna nieszczęśliwa

Z pomysłu nie są zadowoleni przedstawiciele branży samochodowe, którzy wskazują, że wprowadzone prawo powinno zawierać rozróżnienie pomiędzy samochodami napędzanymi silnikami diesla, a elektrycznymi. – Biorę to do wiadomości, wprowadzimy zasady. Posiadania zeroemisyjnych rozwiązań mobilności jest elementem historii naszej firmy. Ale jest w tym paradoks: brak jest rozróżnienia pomiędzy silnikami. Przynosi to efekt przeciwny do zamierzonego w stosunku do rządowego marzenia o zwiększeniu sprzedaży elektryków – powiedział AFP, Lionel French Keogh, dyrektor generalny Hyundai.

Biorąc pod uwagę to, że samochody to nie tylko emisje, ale i problem z zajmowaniem przestrzeni ten brak rozróżnienia wydaje się przemyślanym zapisem. Czekamy na takie regulacje w Polsce.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Solaris: Rok sukcesów w trudnym otoczeniu

Prawo & Finanse

Solaris: Rok sukcesów w trudnym otoczeniu

Roman Czubiński 14 marca 2023

Rybnik: Co z debiutem wodorowego Polsatobusa? Odwołanie Solarisa

Prawo & Finanse

DB daje zielone światło autobusom wodorowym. Z Portugalii

Mobilność

Pozostałe z wątku:

Solaris: Rok sukcesów w trudnym otoczeniu

Prawo & Finanse

Solaris: Rok sukcesów w trudnym otoczeniu

Roman Czubiński 14 marca 2023

Rybnik: Co z debiutem wodorowego Polsatobusa? Odwołanie Solarisa

Prawo & Finanse

DB daje zielone światło autobusom wodorowym. Z Portugalii

Mobilność

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5