Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Francja: Angers rozbuduje sieć tramwajową

Dalej Wstecz
Autor:

Tomasz Kościelny

Data publikacji:
2018-07-11 11:34
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Metro-Report/International Railway Journal/Colas Rail

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Francja: Angers rozbuduje sieć tramwajową
Fot. Cramos, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
63 mln euro – tyle ma kosztować budowa drugiej linii tramwaju w Angers. Trasa o długości ponad 10 km powstanie w ciągu najbliższych trzech lat.

Budowa linii ma się rozpocząć pod koniec bieżącego roku. Inwestycję zrealizuje brytyjska firma Colas Rail, która za 42 mln euro zrealizuje prace projektowe i budowlane, także te obejmujące budowę przystanków oraz sieci trakcyjnej. To jednak tylko część inwestycji związanej z projektem. Dwie inne spółki zależne firmy Colas zajmą się przebudową dróg biegnących wzdłuż linii. Ta część kontraktu pochłonie ponad 20 mln euro. Będzie on realizowany od maja 2020 roku do czerwca roku 2022.

Nowa linia w Angers o długości 10,1 km będzie wiodła z dzielnicy Belle-Beille najpierw na zachód, nstępnie w kierunku północno-wschodnim, przez centrum. Rzekę Maine tramwaj będzie pokonywał nowym mostem.

Pierwotne plany zakładały budowę linii o długości prawie 16 km. Miała ona być dłuższa o odcinek Beaucouzé – Belle-Beille. Ostatecznie ograniczono rozbudowę sieci do trasy liczącej ok. 10 km, m.in. ze względu na wysokie koszty inwestycji.

Pierwsza linia tramwajowa w Angers, licząca 12 km, została otwarta w 2011 roku. Dzięki niej udało się zlikwidować niektóre linie autobusowe, ponieważ tramwaj przejął ich rolę. Operatorem systemu jest firma Keolis. W obszarze centrum miasta linia korzysta z zasilania z trzeciej szyny, co pozwoliło na uniknięcie budowy napowietrznej sieci trakcyjnej w newralgicznych punktach. Budowa pierwszej linii oraz zakup tramwajów do jej obsługi kosztowały 350 mln euro. Obsługuje ją 17 pojazdów Citadis firmy Alstom.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Powstanie trasa tramwajowa do Dworca Zachodniego

Komunikacja

Warszawa. Powstanie trasa tramwajowa do Dworca Zachodniego

jd/inf. pras. 10 lipca 2018

Warszawa: Rusza przetarg na projekt tramwaju na Kasprzaka

Przestrzeń

Warszawa: Rusza przetarg na projekt tramwaju na Kasprzaka

Witold Urbanowicz 03 lipca 2018

Tramwaj na Gocław: Komisja Europejska zatwierdza dofinansowanie

Przestrzeń

Tramwaj na Gocław: Komisja Europejska zatwierdza dofinansowanie

Witold Urbanowicz 02 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5