Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Formalny koniec kilku państwowych PKS-ów. „Od lat nie prowadziły przewozów”

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-07-16 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Formalny koniec kilku państwowych PKS-ów. „Od lat nie prowadziły przewozów”
fot. Paweł Grzywocz, lic. CC BY-SA 2.5Autobus PKS Katowice
Z listy podmiotów gospodarczych znikają cztery przedsiębiorstwa PKS. Żadne z nich od lat nie prowadzi już przewozów pasażerskich, ale część do niedawna zarządzała infrastrukturą dworcową. Mowa tu o spółkach, w których udziały lub akcje posiadał skarb państwa.

Skarb państwa w ciągu minionych trzydziestu lat pozbył się znakomitej większości przedsiębiorstw przewozowych powstałych w wyniku rozbicia dawnej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej. Zostały one sprywatyzowane lub usamorządowione. Niewielka część przedsiębiorstw pozostała jednak w rękach państwowych – w całości lub w części. Pięć z nich w ostatnim czasie zostało lub ma zostać w kolejnych miesiącach zlikwidowane. Wraz z końcem czerwca działalność przewozową zakończył PKS Ostrów Wiekopolski, trwa wyprzedaż majątku.

Niebawem zlikwidowane zostaną spółki z Katowic i Mrągowa

– Zgodnie z wiedzą przekazaną nam przez zarząd Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Katowicach z siedzibą w Bytomiu oraz spółki PKS Mrągowo w najbliższym czasie [wobec tych przedsiębiorstw] mają zostać podjęte czynności likwidacyjne – mówi Miłosz Marczuk, rzecznik prasowy Agencji Rozwoju Przemysłu. To ARP sprawuje od stycznia tego roku nadzów właścicielski nad PKS-ami należącymi w całości lub części do państwa. W ostatnich latach rola ta była przekazywana pomiędzy różnymi organami centralnymi: wcześniej pełniło ją Ministerstwo Aktywów Państwowych, przed jego powołaniem – Ministerstwo Infrastruktury (i ministerstwa będące jego poprzednikami), a kilka lat temu – Ministerstwo Skarbu.

Obie spółki nie prowadziły już działalności przewozowej. Przez szereg lat katowicki PKS zarządzał jednak dworcem autobusowym zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Supersam w ścisłym centrum miasta. Ostatnie linie – do Zakopanego i Wisły – zostały zamknięte w 2013 r. Wcześniej spółka świadczyła swoje usługi również w komunikacji miejskiej, obsługując linie organizowane przez dawny Komunalny Związek Komunikacyjny (KZK) GOP. Od 2012 r. państwo nie było jedynym właścicielem katowickiego PKS-u. W segmencie komunikacji miejskiej działał także PKS Mrągowo, którego większościowym udziałowcem w ostatnim okresie działalności był Mobilis.

Nie ma już PKS-ów w Skarżysku i w Zgorzelcu

– Spółka PKS-Iwopol z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej i Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Zgorzelcu straciły już zaś swój byt prawny – stwierdza nasz rozmówca. Oba przedsiębiorstwa zostały prawomocnie wykreślone z Krajowego Rejestru Sądowego. Pierwsza ze wspomnianych spółek powstała w roku 2003 w wyniku przekształcenia dawnego PPKS i w nowej formule działała wyjątkowo krótko. Już w 2007 r. rozpoczęto bowiem proces likwidacji.

PPKS Zgorzelec prowadził zaś przewozy do 2013 r. Ostatnią obsługiwaną przezeń linią było bezpłatne dla pasażerów połączenie spinające polski Zgorzelec z niemieckim Goerlitz. Dawniej spółka była jednym z najważniejszych przewoźników regionalnych w zachodniej części Dolnego Śląska.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5