Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Finlandia: W Tampere będą tramwaje

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2014-12-11 07:57
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Finlandia: W Tampere będą tramwaje
źródło: tampere.fitramwaj w Tampere
Tampere to kolejne spośród europejskich miast, które przymierza się do budowy sieci tramwajowej. Ratusz wielkimi krokami przygotowuje się do przetargu na budowę systemu. Nieudanych podejść w historii miasta było już sporo. Teraz wiele wskazuje na to, że za kilka lat tramwaje w Tempere zmienią charakter transportu w mieście.

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ukazało się ogłoszenie o przetargu na budowę sieci tramwajowej w Tampere. Z opublikowanych informacji wynika, że projekt miałby być realizowany przy współpracy ratusza i prywatnego podmiotu, który zostanie wyłoniony w drodze przetargu. Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie i zbudowanie infrastruktury. Termin zgłaszania dla zainteresowanych zamówieniem upływa 9 stycznia przyszłego roku. Negocjacje z potencjalnymi wykonawcami odbędą się na początku wiosny. Wyłonią one od trzech do pięciu firm, z których jedna wykona zamówienie.

Północ-południe i wschód-zachód

Planowana sieć tramwajowa w Tempere będzie liczyła 25 km i składać się będzie z dwóch linii. Jedna połączy północne dzielnice z centrum i południem miasta, a druga - znacznie krótsza, o przebiegu wschodnio-zachodnim, połączy linię A (przystanek Pyyniktori) ze Szpitalem Uniwersyteckim.

Na ten moment wstępne plany zakładają budowę sieci w trzech etapach (odcinek z północy do centrum o długości 8 km, z centrum na południe - 12 km, oraz linia B - z centrum do Szpitala Uniwersyteckiego - 5 km), ale szczegółowy harmonogram prac ma zostać ustalony w porozumieniu ratusza z podmiotem, który zwycięży postępowania na realizację projektu.

Szacowany koszt zbudowania infrastruktury niezbędnej do uruchomienia tramwajów w Tampere został oszacowany na 245 mln euro. Kwota obejmuje budowę dużej zajezdni oraz stworzenie systemów poboru opłat za przejazd i systemów informacji pasażerskiej. 30 proc. tej kwoty ma pochodzić ze środków rządowych. Umowa na budowę linii ma także obejmować utrzymanie infrastruktury tramwajowej. W zupełnie oddzielnym postępowaniu mają zostać zakupione tramwaje. 23 niskopodłogowe pojazdy mają mieć od 30 do 33 m długości i 2,65 m szerokości. Póki co nie ma bliższych szczegółów co do terminu ogłoszenia postępowania na zakup tramwajów.

Dotychczasowe założenia ratusza wskazują, że po nowo zbudowanej sieci trakcyjnej tramwaje będą kursowały od 5:30 do 2 w nocy. W godzinach szczytu tramwaje mają kursować co 7,5 minuty, a każdego dnia z tramwajów ma korzystać około 47,7 tys. pasażerów. Taki wynik ma zostać osiągnięty do 2030 roku. Wszelkie procesy planowania związane z budową linii i prace projektowe mają zakończyć się w 2016 roku.

Pomysły już były

To nie pierwsza próba zbudowania sieci tramwajowej w obszarze Tampere. Pierwsze przymiarki poczyniono w 1907 roku i były one związane z bardzo dynamicznym rozwojem miasta. Stworzono wówczas projekt linii, ale prac budowlanych nigdy nie rozpoczęto. Temat powrócił ponad dwadzieścia lat później. Wówczas jednak również skończyło się tylko na projekcie. Również z początkiem XXI wieku powrócił pomysł budowy sieci tramwajowej - podobnie jak inne - niezrealizowany.

W tej chwili system transportu miejskiego w Tampere oparty jest na przewozach autobusowych. W przeszłości miasto uruchamiało również linie trolejbusowe.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bombardier dostarczy tramwaje dla Wiednia

Prawo & Finanse

Bombardier dostarczy tramwaje dla Wiednia

Łukasz Pastor 03 grudnia 2014

Pieszy z punktu widzenia motorniczego

Przestrzeń

Pieszy z punktu widzenia motorniczego

Michał Jagusiak 02 grudnia 2014

Kolejne tramwaje opuszczają zakłady Electrontransu

Komunikacja

Kolejne tramwaje opuszczają zakłady Electrontransu

Witold Urbanowicz 21 listopada 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5