Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Finlandia. Transtech dostawcą tramwajów dla linii Helsinki - Espoo

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
29-11-2016
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
international Railway Journal/lp

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Finlandia. Transtech dostawcą tramwajów dla linii Helsinki - Espoo
Fot. Á, lic. CCA 3.0/Wikimedia Commons
Helsiński zarządca transportu podjął decyzję o zamówieniu pojazdów do obsługi międzymiastowej linii tramwajowe. Należący do firmy Škoda Transportation Transtech wyprodukuje tramwaje do 2022 roku.

29 pojazdów Arctic to tramwaje niskopodłogowe. Kontrakt jest rozszerzeniem zamówienia z 2011 roku na 40 pojazdów dla Helsinek. Jego szacowana wartość to nieco ponad 100 mln euro (w tym 5,3 mln euro będące kosztem części zamiennych i specjalnego wyposażenia do prac utrzymaniowych).

Dwukierunkowe pojazdy będą miały po 35 m długości i będą dłuższe o 7,4 m od tramwajów dostarczonych w ramach pierwotnego kontraktu. W najbliższych tygodniach zakończą się negocjacje z Transtechem w sprawie realizacji dostaw. Pierwszy pojazd powinien zostać wyprodukowany na przełomie 2018 i 2019 roku.

Tramwaje będą obsługiwały linię tramwajową Raide - Jokeri z Helsinek do sąsiedniego miasta Espoo. Licząca 25 km międzymiastowa linia połączy dzielnice: Keilaniemi, Otaniemi i Leppävaara, z dzielnicami: Haaga, Pakila i Oulunkylä w północnej części Helsinek. Następnie linia będzie biegła na wschód - do Itäkeskus.

Całkowity koszt budowy linii międzymiastowej został oszacowany na 275 mln euro. Poza zadeklarowaną przez fiński rząd dotacją w wysokości 83 mln euro, projekt wsparł także samorząd miasta Espoo. Tamtejszy ratusz zarezerwował na ten cel środki w wysokości 67 mln euro.

Na nowej linii zostaną zlokalizowane 33 przystanki. Częściowo będzie ona pokrywała się z trasą linii autobusowej nr 550, która jest jedną z najbardziej obleganych przez pasażerów w mieście. Linia 550 w ciągu doby przewozi nawet do 40 tys. pasażerów, dlatego w godzinach szczytu autobusy kursują co 3 minuty. Zdolności linii tramwajowej są jednak znacznie większe. W ciągu doby mogłoby skorzystać z tramwaju nawet do 80 tys. podróżnych.

Tramwaje z Helsinek do Espoo pojadą być może już w roku 2022.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5