Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Felieton: Rola BMW w transporcie, czyli dlaczego mówimy szyfrem?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2014-08-11 12:13
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Felieton: Rola BMW w transporcie, czyli dlaczego mówimy szyfrem?
fot. KF
Jak komunikować się z pasażerem, by zostać zrozumianym? Możliwie mało skracać – to wniosek płynący z obserwacji nowej kampanii informacyjnej warszawskiego ZTM. Stołeczny organizator to jednak tylko jeden z podmiotów, który zdaje się szyfrować komunikaty, jakie powinien rozumieć każdy.

W warszawskich środkach transportu zbiorowego pojawiły się nowe plakaty zawierające skrócone informacje o taryfie biletowej ze zmianami w cenniku wprowadzonymi 1 sierpnia. Przy kolumnach z cenami biletu normalnego i ulgowego pojawiły się jeszcze dwie. Ich opis jest tajemniczy: pierwsza to BW, druga – BMW/UBW. Jestem ciekaw, jak wielu czytelników spoza Warszawy potrafi rozszyfrować znaczenie podanych w tych kolumnach cen.

Otóż pierwsza z kolumn nie ma nic wspólnego z czarno-białą fotografią, a druga z popularną marką samochodów. Chodzi po prostu o Bilet Warszawiaka, Bilet Młodego Warszawiaka i Ulgowy Bilet Warszawiaka, tylko ktoś, kto projektował informację, zapewne zapomniał, że służy ona najczęściej tym mniej zorientowanym pasażerom, i właśnie dlatego należy opisywać każdą z pojawiających się tam danych możliwie prosto i intuicyjnie. Informacja o znaczeniu skrótu BMW mniej jest przecież potrzebna posiadaczom Biletu Młodego Warszawiaka niż pozostałym – ci, którzy z niego aktualnie korzystają, prawdopodobnie doskonale wiedzą, ile za niego zapłacili. Dla innych podróżnych podana cena może stanowić natomiast bodziec do zainteresowania się ofertą lub pozwala im na jednoznaczne stwierdzenie, że ta akurat cena ich nie dotyczy.

Nowy plakat ZTM skłania do refleksji nad językiem, jakim transport zbiorowy komunikuje się z pasażerami. Warszawski organizator nie jest bowiem przecież pierwszym podmiotem, który informacje zdaje się szyfrować. Dość powiedzieć choćby o parkingach P+R czy P&R – to często nie tylko branżowe określenie używane w specjalistycznej prasie czy w wewnętrznych dokumentach dla łatwego określenia typu parkingu i usługi, ale i ich oficjalna nazwa! Tak jest choćby w przypadku P&R Wieliczka. Tymczasem aby nie tylko zrozumieć istotę funkcjonowania parkingu, a nawet aby w ogóle zorientować się, że chodzi o parking, należy znać rozwinięcie akronimu, który nie jest wcale znany większości społeczeństwa.

Cały felieton

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Biletomatowe zamieszanie. Do końca roku we wszystkich wozach MZA

Prawo & Finanse

Warszawa: Biletomatowe zamieszanie. Do końca roku we wszystkich wozach MZA

Witold Urbanowicz 12 sierpnia 2014

Warszawa wypożycza rowery towarowe

Komunikacja

Warszawa wypożycza rowery towarowe

Jakub Dybalski 30 lipca 2014

Warszawa: Budowa tramwaju na Tarchomin na półmetku

Przestrzeń

Warszawa: Budowa tramwaju na Tarchomin na półmetku

Witold Urbanowicz 25 lipca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5