Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Emilewicz: Większe zadłużenie i dodatkowe środki z nieruchomości dla samorządów

Dalej Wstecz
Autor:

Magdalena Romanowska

Data publikacji:
2020-04-21 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI/KPRM

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Emilewicz: Większe zadłużenie i dodatkowe środki z nieruchomości dla samorządów
fot. Twitter KPRM
Podczas wspólnej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier Jadwigi Emilewicz i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg padły zapowiedzi dotyczące kolejnej wersji tarczy antykryzysowej. Samorządom zaproponowano poluzowanie reguły finansowej i zwiększenie dochodów z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa.

Wśród zaproponowanych przez rząd nowych zapisów tarczy antykryzysowej znalazły się między innymi zmiany w Prawie Zamówień Publicznych, odblokowanie Krajowej Izby Odwoławczej, a także poluzowanie reguły finansowej w samorządach.

− Zdajemy sobie sprawę, że samorządy mają dziś mniejsze wpływy z tytułów podatkowych, z podatków PIT i CIT, podatków od nieruchomości, rolnych i leśnych. Również gminy uzdrowiskowe, które nie pobierają dziś swoich opłat. Luzujemy więc regułę finansową w samorządach – mówiła podczas konferencji wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. W praktyce oznacza to, że samorządy w tym roku oraz w kolejnym będą mogły bardziej się zadłużać. Bilans przychodów i wydatków będzie mógł być ujemny.

− Dodatkowo wprowadzamy zmianę, dzięki której co druga, a nie co czwarta złotówka z dochodów z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa będzie trafiać do budżetu samorządów – dodała wicepremier Emilewicz.

Szczegóły mają pojawić się jeszcze w tym tygodniu. Jak mówił podczas wtorkowego briefingu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, samorządy w ramach Unii Metropolii Polskich i Unii Miast Polskich zwróciły się do rządu z bardzo konkretnymi postulatami.  − Poprosiliśmy o konkretną pomoc finansową i poluzowanie tzw. reguły wydatkowej, ograniczającej możliwości zadłużenia się. Na razie na stole są propozycje są, które pozwalają nam poluzować regułę wydatkową o ubytki w podatkach. W Warszawie spodziewamy się, w związku z niższymi wpływami podatkowymi, ubytku w wysokości 2 mld zł – powiedział Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy zaznaczył, że pod uwagę powinny być wzięte wszystkie ubytki finansowe, nie tylko podatkowe, ale również te związane np. z obniżkami czynszów.   To nasz interes wspólny. Pomoc dla samorządów to też wsparcie dla całej naszej gospodarki. Jeśli samorządy będą musiały oszczędzać i ograniczać programy inwestycyjne, to pogłębi to kryzys gospodarczy – dodał Trzaskowski.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Morawiecki: Limity osób w komunikacji nie powinny być luzowane

Komunikacja

Morawiecki: Limity osób w komunikacji nie powinny być luzowane

Witold Urbanowicz 21 kwietnia 2020

Rząd zapowiada tarczę dla samorządów. Zrekompensuje straty?

Prawo & Finanse

Rząd zapowiada tarczę dla samorządów. Zrekompensuje straty?

Magdalena Romanowska 18 kwietnia 2020

Jaka Tarcza Antykryzysowa dla kolei? Są konkretne propozycje

Prawo & Finanse

Jaka Tarcza Antykryzysowa dla kolei? Są konkretne propozycje

Jakub Madrjas 31 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5