Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Emilewicz: Allegro walczy o czyste powietrze, blokuje sprzedaż pieców-kopciuchów

Dalej Wstecz
Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2019-02-27 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
MPiT

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Emilewicz: Allegro walczy o czyste powietrze, blokuje sprzedaż pieców-kopciuchów
Fot. MPiT
Portal aukcyjny Allegro przyłącza się do walki z tzw. kopciuchami, czyli piecami węglowymi niespełniającymi wymaganych prawem norm jakościowych. Dokument, dotyczący współpracy w przeciwdziałaniu nielegalnemu obrotowi towarami zwiększającymi emisję szkodliwych pyłów do atmosfery, podpisali: minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny oraz członek zarządu Allegro Damian Zapłata.

– Deklaracja pomoże nam osiągnąć cele Programu Czyste Powietrze. Bardzo dziękuję Allegro za to, że w walce ze smogiem duszącym Polaków zdecydowało się stanąć po jasnej stronie mocy. To wzorcowy przykład autentycznego CSR – mówi minister Jadwiga Emilewicz.

"Zablokować import pieców, które nie spełniają polskich norm"

– Podpisanie deklaracji to kolejny krok na rzecz uszczelnienia rynku pieców w naszym kraju. Służy temu opublikowana właśnie nowela rozporządzenia dot. wymagań dla kotłów. Oprócz tego pracujemy nad projektem noweli Prawa ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej, która m.in. pozwoli zablokować import urządzeń, które nie spełniają polskich wymogów, z krajów UE, Islandii i Norwegii (Europejski Obszar Gospodarczy) oraz z Turcji – dodaje minister Emilewicz. Szacuje się, że na polski rynek rocznie trafia około 200–250 tys. kotłów na paliwa stałe. Dokładnych danych brakuje, ze względu na duże rozproszenie rynku i „szarą strefę” w handlu takimi urządzeniami, którą ocenia się na 20-25 % rynku.

– Z obserwacji rynku kotłów wynika, że w sprzedaży stacjonarnej i internetowej w dalszym ciągu znajdują się urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. Stanowią one znaczny odsetek ofert. Niestety wciąż pojawiają się podmioty, jak i osoby fizyczne, które próbują obchodzić istniejące przepisy. Dlatego tak cenna jest dla nas współpraca z Allegro – wiodącą platformą handlu internetowego w Polsce – wskazuje Piotr Woźny.

– Kształtowanie zdrowych i ekologicznych postaw oraz edukacja związana z ochroną środowiska to element naszych zobowiązań zawartych w Strategii CSR Allegro. W nasz model biznesowy wpisaliśmy budowanie kapitału społecznego zaufania, bo wierzymy, że nowe technologie mogą pomagać rozwiązywać społeczne problemy. Z satysfakcją przystępujemy do deklaracji współpracy antysmogowej. Cieszymy się, że w ramach istniejącego od 2004 w Allegro roku Programu Współpracy w Ochronie Praw, ograniczając wprowadzanie do obrotu kotłów niespełniających standardów, będziemy mogli przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce – zaznacza Damian Zapłata, członek zarządu Allegro.pl

Co zakłada deklaracja?

Sygnatariusze deklaracji na jej mocy będą aktywnie współpracować w celu przeciwdziałania sprzedawaniu na Allegro urządzeń przyczyniających się do nielegalnego zwiększania emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W praktyce będzie to wyglądało tak, że Allegro będzie reagować na informacje o pojawiających się na jego aukcjach urządzeniach niespełniających polskich norm. Informacje takie będą mu przekazywać m.in. organizacje pozarządowe, takie jak np. Polski Alarm Smogowy.

Wyeliminowanie tzw. kopciuchów z rynku jest konieczne, by poprawić jakość powietrza w Polsce. Przyczyniają się one bowiem do tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń pochodzących z domów jednorodzinnych i szeregowych. Dziś w wielu miastach w naszym kraju stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji pyłu PM10 i benzo(a)pirenu wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. W efekcie - według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - nawet 40 tys. Polaków może rocznie umierać z powodu smogu.

Co zakłada Program Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze to rządowy przepis na walkę ze smogiem. Składa się na niego 15 rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z 25 kwietnia 2017 roku. Są to główne kierunki działań przeciwdziałających problemowi wysokiego stężenia zanieczyszczeń powietrza na znacznym obszarze naszego kraju.

Pierwszym krokiem w realizacji programu były ustawa i rozporządzenie wykonawcze definiujące wymagania dla kotłów na paliwa stałe. Ich cel to eliminacja z rynku pozaklasowych i wysokoemisyjnych pieców oraz zastąpienie ich nowoczesnymi kotłami z automatycznym podawaniem paliwa i pełną kontrolą procesu spalania. Pozwala to obniżyć emisję pyłu i innych zanieczyszczeń nawet o 99%. Ostatnie nowelizacja tego rozporządzenia dodatkowo uszczelnia rynek obrotu piecami.

Drugi filar Programu to normy jakościowe dla paliw stałych (wprowadzone na mocy ustawy z lipca 2018 r. oraz rozporządzenia wykonawczego z września 2018 r.). Rządowe regulacje eliminują z rynku najgorszej jakości paliwa, czyli muły i flotokoncentraty. Wprowadzają też instytucję „świadectw jakości paliw stałych” oraz system kontroli jakości paliw stałych przez Krajową Administrację Skarbową, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Inspekcję Handlową.

Działaniom tym towarzyszy rządowy program termomodernizacji #PolskaBezSmogu 2018-2027, oparty o, obowiązującą od dwóch tygodni, nowelę ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Pozwoliła ona uruchomienie pilotażowego programu termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Umożliwia sfinansowanie nawet 100% kosztów wymiany pieców i ocieplenia domów najbardziej potrzebujących osób.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Emilewicz: Polska stawia na elektromobilność

Mobilność

Emilewicz: Polska stawia na elektromobilność

Newseria Biznes 25 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5