Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Ełk z 13 mln zł na rozwój transportu. W planach hybrydy

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2017-11-29 11:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ełk z 13 mln zł na rozwój transportu. W planach hybrydy
fot. MZK Ełk
Prawie 13 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej otrzyma Ełk na rozwój transportu miejskiego. Pieniądze pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego. Pozyskane środki pozwolą unowocześnić tabor i zwiększyć komfort korzystania z komunikacji miejskiej za sprawą planowanego uruchomienia systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. Program unowocześnienia miejskiego transportu zaplanowano do końca listopada 2020 roku.

Miasto pozyskało z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 ponad 12,8 mln zł dofinansowania. Pieniądze posłużą miastu na rozwój technologiczny transportu publicznego w ramach projektu o nazwie „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Mieście Ełk”. Zakres działań obejmuje m.in.: zakup 6 autobusów hybrydowych, wykonanie systemu sygnalizacji wzbudzanej, wykonanie systemu zwiększającego bezpieczeństwo, a także przeprowadzenie wśród mieszkańców kampanii promującej transport zbiorowy.

Na początek hybrydy

Głównym założeniem projektu jest poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców, a także zachęcenie ludzi do przesiadki z samochodów na rzecz transportu publicznego. Pierwszym działaniem samorządu będzie zakup 6 standardowych autobusów hybrydowych o pojemności 85 miejsc wraz z miejscem na wózek inwalidzki. Dla 25 pasażerów przewidziane ma być miejsce siedzące. W przestrzeni pasażerskiej znajdzie się klimatyzacja. Na układ napędowy autobusów składać ma się wysokoprężny silnik spalinowy i silnik elektryczny.

Transport z pierwszeństwem


Kolejne działanie polegać będzie na wykonaniu automatycznego systemu sygnalizacji wzbudzanej na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego z ulicą Parkową, ul. Wojska Polskiego z ulicą Nadjeziorną i ul. Wojska Polskiego z ulicą Kościuszki. System ma ponadto współdziałać z autobusami miejskimi wyposażonymi w moduł pokładowy. Ełk myśli tutaj przede wszystkim o wykonaniu w mieście systemu informacji i zarządzaniu ruchem wspierającym uprzywilejowanie transportu zbiorowego w ruchu publicznym. Władze miasta chcą tym działaniem zminimalizować czas oczekiwania autobusów na przejazd przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i poprawić punktualność komunikacji miejskiej.

W ramach kolejnego zadania przewidziano montaż 24 tablic LCD na przystankach autobusowych podpiętych do Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Mają one wyświetlać informacje dotyczące rozkładu jazdy, opóźnień, przyśpieszeń, zmiany rozkładu czy odwołania kursu. Jak podaje Ełk, tablice zostaną zainstalowane na 19 najbardziej ruchliwych przystankach, z których 15 zostanie przebudowanych.

Potrzebne bezpieczeństwo i reklama


Pozyskane środki z RPO mają przyczynić się również do poprawy bezpieczeństwa pasażerów. Zadbać ma o to system zwiększający bezpieczeństwo przystankowe zamontowany na 5 przystankach (Tuwima, Jana Pawła II – światła, Jana Pawła II – skwer Foksa, 11-go Listopada – rondo, Dobrzańskiego (kierunek centrum). Składać się on będzie z kamery wizyjnej oraz z przycisku SOS – alarmowej komunikacji ze strażą miejską. O zwiększenie świadomości społeczności lokalnej zadbać mają z kolei działania informacyjne promujące transport zbiorowy. W ramach ostatniego działania, poprzez broszury informacyjne, kieszonkowe rozkłady jazdy MZK, spoty radiowo-telewizyjne emitowane w lokalnych mediach i artykuły promujące transport zbiorowy, władze samorządu chcą zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z transportu miejskiego.

Całkowita wartość projektu to 17,6 mln zł. Unia Europejska dofinansuje 12,8 mln zł, zaś 4,8 mln zł to środki własne miasta. Realizacja projektu zaplanowana jest od 1 marca 2018 roku. Zakończenie prac zaplanowano do końca listopada 2020 r.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Stargard otrzymał 18 mln zł z funduszy unijnych m.in. na węzeł

Przestrzeń

Stargard otrzymał 18 mln zł z funduszy unijnych m.in. na węzeł

jd/inf. pras. 28 listopada 2017

Już oficjalnie – MPK Częstochowa z dofinansowaniem na tramwaje

Prawo & Finanse

Już oficjalnie – MPK Częstochowa z dofinansowaniem na tramwaje

Dominik Wójcik 31 października 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5