Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Elektryki w kręgu zainteresowania Zamościa

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2021-03-31 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Elektryki w kręgu zainteresowania Zamościa
fot. UM Zamość
Wśród 34 podmiotów, które zawnioskowały o dotacje w ramach programu „Zielony transport publiczny” jest także Zamość. Miasto stawia na elektryki.

W ciągu kilku dniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakończył przyjmowanie wniosków w programie „Zielony transport publiczny”. Złożone wnioski o dofinansowanie bardzo szybko wyczerpały pulę dostępnej alokacji. Do rozdysponowania było 1,1 mld zł dotacji na zakup autobusów napędzanych prądem lub wodorem. Poziom dofinansowania przewidziano na poziomie 80% kosztów kwalifikowanych zakupu autobusów o napędzie elektrycznym oraz trolejbusów, a w przypadku autobusów wodorowych dotacje będą sięgać aż 90%.

Wnioski złożyły 34 podmioty. Łączna kwota, którą zamierzają pozyskać wszyscy wnioskujący, to 1,7 mld zł. Zdecydowaną większość z tej kwoty stanowią dotacje (1,16 mld zł). Wśród aplikujących jest również Zamość. Jak przekazuje Krzysztof Szmit, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji, przedsiębiorstwo zawnioskowało o dofinansowanie do zakupu 14 autobusów. – 10 autobusów elektrycznych o długości 12 m oraz 4 autobusy elektryczne o długości 18 m – wymienia. W kręgu zainteresowania są również ładowarki. Zamość chciałby pozyskać ich 7 sztuk. Byłyby to urządzenia stacjonarne – dwustanowiskowe – zainstalowane na zajezdni.

Pozyskane autobusy odmłodziłyby posiadany przez spółkę tabor, który i tak systematycznie od kilku lat się poprawia, i pozwoliły się przygotować do spełnienia wymogu 30-procentowego udziału we flocie pojazdów zeroemisyjnych. ZKM w Zamościu posiada łącznie 41 pojazdów. W większości są to autobusy na olej napędowy. Jedynie 16 z nich jako źródło napędu wykorzystuje CNG. Spółka już od 2017 roku czynnie działa na rzecz poprawy taboru. – Wycofano z eksploatacji 22 autobusy w tym jednego Jelcza 121M, dwanaście Jelczy 120M, cztery many NL 202 oraz pięć manów NL222. Zakupiono 8 używanych autobusów Solaris Urbino 12 oraz 10 nowych autobusów Solaris Urbino 12 Euro VI – podaje prezes Szmit.

Pandemia koronawirusa w całej Polsce odciska piętno na komunikacji miejskiej. W wielu miastach liczba pasażerów korzystających z transportu publicznego zmalała nawet o 40 proc. względem roku poprzedniego. Zamość wypowiada się na razie ostrożnie w kontekście dalszych działań i planów rozwojowych. – Odnośnie kierunków rozwoju siatki połączeń, z uwagi na COVID spółka wstrzymuje się z prognozami dotyczącymi zakresu usług do czasu poznania ostatecznych szkód wyrządzonych przez pandemię – podkreśla Szmit. Co więcej, priorytetowo traktowane są obecnie jedynie inwestycje z dofinansowaniem zewnętrznym. – Aby nie stracić szansy na pozyskanie środków – dodaje Szmit.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zamość kupuje 10 autobusów od Solarisa

Komunikacja

Zamość kupuje 10 autobusów od Solarisa

Jakub Dybalski 10 maja 2018

Zamość z dwiema ofertami na autobusy

Komunikacja

Zamość z dwiema ofertami na autobusy

Witold Urbanowicz 13 marca 2018

Zamość próbuje kupić 10 autobusów

Komunikacja

Zamość próbuje kupić 10 autobusów

Witold Urbanowicz 22 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5