Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Elektrobusy ładowane w 15 sekund pojadą w Genewie

Dalej Wstecz
Autor:

jd/inf. pras.

Data publikacji:
2016-07-16 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Elektrobusy ładowane w 15 sekund pojadą w Genewie
Fot. ABB
Firma ABB podpisała umowy z genewskim operatorem transportu TPG i szwajcarskim producentem autobusów HESS na dostawę technologii szybkiego ładowania dla 12 elektrycznych autobusów. Umożliwi ona ładowanie autobusów na przystankach w ciągu 15 sekund, a potem na pętli w 4-5 minut.

Technologia o nazwie TOSA (Trolleybus Optimisation Système Alimentation) nie wymaga napowietrznych linii. ABB otrzymała zamówienia o łącznej wartości ponad 16 mln dol. Pojazdy będą obsługiwać linię 23, łączącą genewskie lotnisko z przedmieściami Genewy. Dzięki e-autobusom emisja dwutlenku węgla może zmniejszyć się aż o 1000 ton rocznie w porównaniu do dotychczas eksploatowanych autobusów z silnikami wysokoprężnymi.

ABB uruchomi 13 stacji błyskawicznego ładowania wzdłuż trasy autobusu, trzy stacje na pętlach i cztery w zajezdniach. Podłączenie autobusu do punktu ładowania zajmie sekundę. Następnie akumulatory będą mogły zostać naładowane w ciągu 15 sekund dzięki ładunkowi energii o mocy 600 kW. Kolejne, kilkuminutowe podłączenie na pętli autobusowej umożliwi pełne doładowanie akumulatorów.


fot. ABB

– Jesteśmy dumni z tej przełomowej technologii, która służy Genewie w zapewnieniu cichego i bezemisyjnego transportu zbiorowego. Jest to modelowe rozwiązanie dla transportu miejskiego przyszłości, zgodne z naszą wizją zrównoważonej mobilności – powiedział Claudio Facchin szef działu produktów i systemów energetyki ABB.

Decyzja o uruchomieniu autobusów TOSA na linii 23 została podjęta po pilotażowej eksploatacji pierwszego elektrobusu na trasie z lotniska w Genewie do centrum wystawienniczego Palexpo. Trasa linii 23 zostanie nieco zmodyfikowana w celu stworzenia szybkiego połączenia z nową, podmiejską dzielnicą Praille-Acacias-Vernet, przewidzianą na 11 tys. mieszkań. Docelowo, w 2018 r., autobusy przegubowe o dużej pojemności będą odjeżdżać z obu pętli co 10 minut w godzinach szczytu. Obecnie linia obsługuje ponad 10 tys. pasażerów dziennie.

W ramach odrębnego zamówienia dla HESS, ABB dostarczy 12 elastycznych układów napędowych dla autobusów wraz ze zintegrowanymi urządzeniami trakcyjnymi i przekształtnikami pomocniczymi, jednostkami akumulatorowymi zamontowanymi na dachu, systemem ETS (energy transfer system) oraz silnikami trakcyjnymi. Oba zamówienia obejmują także 5-letnią usługę serwisową.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PKM Sosnowiec testuje autobus elektryczny i chce kupić trzy

Komunikacja

PKM Sosnowiec testuje autobus elektryczny i chce kupić trzy

Jakub Dybalski 12 lipca 2016

Ogniwa wodorowe kolejną rewolucją na rynku autobusów?

Komunikacja

Ogniwa wodorowe kolejną rewolucją na rynku autobusów?

Witold Urbanowicz 11 lipca 2016

Wrocław. Testy Volvo 7900 Electric na linii miejskiej A1

Komunikacja

Wrocław. Testy Volvo 7900 Electric na linii miejskiej A1

jd/inf. pras. 30 czerwca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5