Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Elbląg z umową na trzy nowe, nietypowe tramwaje

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-06-22 13:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Elbląg z umową na trzy nowe, nietypowe tramwaje
fot. UM Elbląg
Elbląg zawarł już umowę z poznańskim Modertransem na dostawę trzech nowych, jednoczłonowych, niskopodłogowych tramwajów. Jak będą wyglądały tajemnicze pojazdy, których w Polsce nikt dotąd nie zamawiał, wciąż nie wiadomo.

W środę 21 czerwca Elbląg zawarł umowę na dostawy trzech nowych tramwajów. Co nietypowe, jednokierunkowe pojazdy mają być jednoczłonowe, a ich długość określono na 14-15,5 m. Wymagany udział części niskopodłogowej to co najmniej 30% w stosunku do powierzchni dla osób stojących. Więcej o zamówieniu pisaliśmy tutaj. Jedynym oferentem był Modertrans, który zaoferował pojazdy za ok. ok. 7 mln zł brutto. Wartość jednego tramwaju to 2,275 mln zł brutto.

– W historii naszej firmy pięciokrotnie zwiększyliśmy moce produkcyjne. Wśród naszych realizacji jest również modernizacja elbląskich tramwajów M8C. Natomiast nowe wyprodukowane dla Elbląga tramwaje będą odpowiadać potrzebom miasta, będą to tramwaje częściowo niskopodłogowe i odpowiedniego koloru – opisywali przedmiot zamówienia szefowie firmy Modertrans.

Do tej pory nikt takich tramwajów – jednoczłonowych, częściowo niskopodłogowych – w Polsce nie zamawiał. Elbląg przypomina, że takie pojazdy z powodzeniem są eksploatowane w innych krajach, np. w Czechach. Wciąż nie wiadomo, jak będą wyglądały nowe tramwaje – zgodnie ze specyfikacją zamówienia w ciągu 30 dni od podpisania umowy wykonawca ma dostarczyć zdjęcie, rysunek lub wizualizację obrazujące wygląd wewnętrzny i zewnętrzny wagonu, widok zagospodarowania kabiny motorniczego z pulpitem pokazującym rozmieszczenie urządzeń sterowania i sygnalizacji, a także kartę wstępnej charakterystyki oferowanego tramwaju obejmującą najważniejsze parametry charakteryzujące wagon.

Miasto będzie się starać o dofinansowanie unijne na zakup tych tramwajów. – Przygotowujemy się do startu w konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, chcemy złożyć kompleksowy wniosek na zakup nowych tramwajów i modernizację infrastruktury. Ponadto w chwili obecnej miasto realizuje budowę torowiska przy ulicy Grota Roweckiego i 12 Lutego. Dzięki tym inwestycjom będziemy mogli poprawić komunikację w Elblągu, łatwiej i szybciej skomunikować północne i południowe części miasta – mówił Witold Wróblewski, prezydent miasta. – Podpisywana umowa to działanie wyprzedzające, jeszcze przed ogłoszeniem wyników konkursu unijnego chcemy być już gotowi na zakup nowego taboru – dodał prezydent.

Projekt unijny, który Elbląg chce realizować, obejmuje także modernizację infrastruktury technicznej na terenie zajezdni w zakresie budowy hali wraz z torami wjazdowo-wyjazdowymi. Kolejne zadanie to przebudowa węzła przy dworcu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Elbląg z dofinansowaniem na budowę trasy tramwajowej

Prawo & Finanse

Elbląg z dofinansowaniem na budowę trasy tramwajowej

Witold Urbanowicz 04 stycznia 2017

Elbląg z dofinansowaniem dla rozbudowy tramwaju

Przestrzeń

Elbląg z dofinansowaniem dla rozbudowy tramwaju

Martyn Janduła 15 grudnia 2016

Tramwajowe plany Elbląga

Przestrzeń

Tramwajowe plany Elbląga

Witold Urbanowicz 10 września 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5