Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Elbląg z dofinansowaniem dla rozbudowy tramwaju

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2016-12-15 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Elbląg z dofinansowaniem dla rozbudowy tramwaju
fot. Martyn Janduła
Zarząd Województwa podjął decyzję o przyznaniu Elblągowi dofinansowania unijnego na rozbudowę torowiska w mieście. Wszystko zatem wskazuje, że miasto wzbogaci się o kolejny odcinek torowiska. Jego długość to ok. 0,9 km. Realizacja tego zadania ma pochłonąć 13,5 mln zł.

„Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 504, etap II – budowa torowiska i trakcji tramwajowej w ul. Gen. Grota Roweckiego i ul. 12 Lutego w Elblągu” to projekt, który otrzyma dofinansowanie unijne. Taką decyzję podjął Zarząd Województwa, potwierdzając przyznanie miastu dodatkowych środków.

Ponad kilometr nowych torów

Środki mają pochodzić z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wniosek o dofinansowanie budowy linii tramwajowej w tym konkursie złożył prezydent Elbląga – Witold Wróblewski. – To dedykowana naszemu regionowi pula pieniędzy na najważniejsze inwestycje w edukację, rewitalizację, infrastrukturę zdrowotną i komunikację – wyjaśniają urzędnicy.

Na budowę linii tramwajowej wzdłuż ulicy Grota Roweckiego i 12 Lutego Elbląg chce wydać 13,5 mln złotych. Większość tej kwoty ma pochodzić z funduszy unijnych. Kwota dofinansowania ma wynieść 9,3 mln zł. W ramach inwestycji powstanie dwutorowy odcinek o długości ok. 0,9 km.

Dziewięciu chętnych

Obecnie trwa procedura przetargowa. Swoje oferty złożyło dziewięć firm. Zamawiający oceniać jednak będzie je pod względem trzech kryteriów. 60% oceny przetargowej stanowi cena, zaś 30% to okres gwarancji. Termin wykonania inwestycji określono jedynie na 10%.

Najniższą cenowo ofertę złożyło ZUE, który zadeklarował, że wykona prace za 10,28 mln zł. Trakcja PRKiI zaproponowała, że zrealizuje inwestycję za 11,47 mln zł, Rajbud z Szymbarka – 10,77 mln zł, Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych Tor-Krak z Krakowa – 10,47 mln zł, Spaw-Tor z Krakowa – 11,67 mln zł, Budimex – 12,9 mln zł, Tor-Kar-Sson z Warszawy – 11,06 mln zł, KZN Rail i PKP Energetyka – 11,47 mln zł i Balzola z Hiszpanii – 10,99 mln zł.

Wszyscy oferenci zagwarantowali 60-miesięczny okres gwarancji i zadeklarowali zakończenie inwestycji 30 września 2017 roku. Wszystko zatem wskazuje, że to zaoferowana cena zdecyduje o wyborze wykonawcy. Komisja przetargowa jest na etapie badania szczegółów ofert i wkrótce powinna wybrać zwycięzcę.

Perspektywiczny Elbląg

Nowe torowisko ma spiąć dotychczasową sieć tramwajową przez ulice Gen. Grota Roweckiego i ul. 12-Lutego. Nowa trasa, która na pierwszym odcinku zlokalizowana jest w pasie rozdzielającym jezdnie ul. Gen. Grota Roweckiego, będzie kontynuacją wcześniej zrealizowanego projektu „Przebudowa drogi powiatowej – ul. Gen. Grota Roweckiego wraz z jej układem komunikacyjnym”. Perspektywicznie pomyślano w tym miejscu o wybudowaniu ślepo zakończonego fragmentu torów, które stanowić będą w tym miejscu przedłużenie tramwaju.

Następnie torowisko od skrzyżowania z ul. Armii Krajowej przebiegać będzie w niedawno wybudowanym pasie rozdzielającym jezdnie ul. 12-Lutego. Inwestycja zakończy się wraz z połączeniem torowiska z istniejącą siecią biegnącą wzdłuż ulicy Królewieckiej.

Projekt, poza nowym torowiskiem długości 0,9 km, przewiduje również przebudowę przejść dla pieszych i innych elementów wyposażenia systemu drogowego, budowę sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w ul. Gen. Grota Roweckiego, budowę nowych przystanków, ułożenie kabli do sterowania rozjazdem, ułożenie detektorów ruchu i wykonanie zieleni przydrożnej w formie trawników.

W tej chwili sieć tramwajowa składa się z 16 km długości (33,83 km toru pojedynczego) o rozstawie 1000 mm. Linie są przeważnie dwutorowe (82%) i prawie w całości wydzielone z jezdni. Więcej o tramwajowych planach Elbląga pisaliśmy też tutaj.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tramwajowe plany Elbląga

Przestrzeń

Tramwajowe plany Elbląga

Witold Urbanowicz 10 września 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5