Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

EBI rozmawia z miastem Kijowem nt. odbudowy i modernizacji transportu

Dalej Wstecz
Data publikacji:
29-11-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. EBI

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
EBI rozmawia z miastem Kijowem nt. odbudowy i modernizacji transportu
fot. WU
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i miasto Kijów podpisały 28 listopada memorandum dotyczące koordynacji dalszej współpracy w zakresie finansowania i przygotowania priorytetowych projektów inwestycyjnych w stolicy Ukrainy, kluczowych dla jej powojennej odbudowy. Partnerstwo uznaje pilną potrzebę zainwestowania ponad 450 mln euro, aby pomóc miastu w modernizacji taboru metra i zakończyć uprzednią zależność Kijowa od rosyjskich dostaw.

Memorandum, podpisane podczas Kijowskiego Forum Inwestycyjnego 2022 w Brukseli, zapewnia ramy dalszej współpracy między miastem Kijów a EBI w zakresie projektów promujących stabilność, wzrost i zrównoważony rozwój miasta. Obie strony będą współpracować, aby umożliwić bardzo potrzebne prace nad infrastrukturą transportową miasta, w tym modernizację taboru kijowskiego metra. Obecna szacunkowa wartość projektu wynosi 450 mln euro i ma pomóc w uniezależnieniu Kijowa od taboru rosyjskiego metra i związanych z nim części zamiennych. Obecnie 80% wagonów metra w mieście jest wyprodukowanych w Rosji, a ponad połowa z nich wymaga modernizacji, unowocześnienia lub wymiany.

Ponadto Kijów i EBI Global, w ramach Grupy EBI struktura odpowiedzialna za rozwój, rozpoczną przygotowywanie szeregu innych projektów o kluczowym znaczeniu dla zrównoważonego rozwoju miasta, takich jak rozbudowa metra w Kijowie, której koszt szacuje się na ponad 500 mln euro, oraz odbudowę mieszkań socjalnych zniszczonych rosyjskimi bombardowaniami.

– Nasza współpraca z miastem Kijów przyczyni się do szybszej powojennej odbudowy stolicy, wesprze jej zrównoważony rozwój i przyspieszy integrację Ukrainy z Unią Europejską. Jako bank Unii Europejskiej, EBI będzie nadal wspierał Ukrainę i zwiększał inwestycje w rozwój i powojenną odbudowę Kijowa i całego kraju. Chciałabym podziękować miastu za to, że możemy jeszcze bardziej pomóc Ukraińcom. Podpisanie tego memorandum opiera się na latach udanej współpracy z Kijowem i po raz kolejny podkreśla niezachwiane zaangażowanie EBI we wspieranie wolnej, demokratycznej, niezależnej i dobrze prosperującej Ukrainy – mówi Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.


EBI i miasto Kijów współpracowały przy wielu projektach, w tym przy modernizacji stołecznego elektrycznego transportu miejskiego – projekt o wartości 100 mln euro. W 2021 r. podpisana została pierwsza pożyczka udzielona przez EBI miastu na Ukrainie bez gwarancji państwowej. Realizacja projektu ma rozpocząć się na początku 2023 roku. Przed wojną EBI i władze Kijowa pracowały również nad kilkoma projektami w ramach pożyczek ramowych, aby zmodernizować stołeczne tramwaje, autobusy i funikular, dokonać przeglądu sieci oświetlenia zewnętrznego i wdrożyć środki bezpieczeństwa drogowego w mieście.


Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę, od 24 lutego 2022 r. Grupa EBI wypłaciła rządowi Ukrainy ponad 1,7 mld euro unijnego finansowania w celu zaspokojenia pilnych potrzeb finansowych kraju i wsparcia natychmiastowej odbudowy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5