Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Dzięki metru Warszawa oferuje doraźne schronienie dla wszystkich mieszkańców

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-10-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Dzięki metru Warszawa oferuje doraźne schronienie dla wszystkich mieszkańców
fot. WU
W całej Polsce inwentaryzowane są teraz miejsca, które mogą służyć jako schrony i ukrycia. Władze Warszawy wskazują na brak przepisów, które dokładnie regulowałyby kwestię funkcjonowania takich obiektów.

Jak wskazują władze Warszawy, od 2004 r. w polskim systemie prawnym nie ma żadnych przepisów, które regulowałyby kwestie schronów. – Dodatkowo w marcu 2022 r. została uchwalona ustawa o obronie ojczyzny. Likwiduje ona obronę cywilną – mówi Michał Domaradzki dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego. W czerwcu 2022 r. w Sejmie odbyła się podkomisja ds. zarządzania kryzysowego, na której wskazano, że ostatni profesjonalny schron zbudowano w latach 60. XX w. Na tej samej komisji Andrzej Bartkowiak, szef Obrony Cywilnej Kraju, przekazał, że prawo budowlane nie określa czym jest schron i jak ma być zaopatrzony.

Niedawno jednak Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji polecił samorządom dokonanie inwentaryzacji schronów i ukryć. Warszawa już wcześniej jednak takie obiekty policzyła. W sumie, jak podaje stolica, zidentyfikowano 2100 budynków, które mogą służyć jako doraźne miejsca ukrycia dla ludności w przypadku zagrożenia. To m.in. podziemne parkingi czy infrastruktura metra. – Od lutego prowadziliśmy szczegółową inwentaryzację. Doszliśmy do wniosku, że najprościej będzie przeszukać archiwa Straży Pożarnej, która odbiera wszystkie budynki. Na tej podstawie możemy stwierdzić, że dysponujemy 7 mln m2 powierzchni, która może służyć jako miejsce ukryć – mówi Domaradzki.

Duży udział w tym wyniku ma kolej podziemna. – Warszawa ma ten przywilej, że jako jedyna w Polsce dysponuje metrem. Policzyliśmy dokładnie powierzchnię stacji, ile pociągów zmieści się w tunelach, ile ludzi zmieści się w tych pociągach na wypadek takiej potrzeby. Wszystkie światowe dane sugerują stosowanie przelicznika nie mniej niż 1 m2 na osobę. My przyjęliśmy 2 m2 na osobę. Mamy więc wystarczający potencjał – podkreśla Michał Domaradzki.

– Są miejsca w Warszawie, w których jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo całej ludności miasta. Nie mogę się dzielić szczegółami, bo nie ma podstawy prawnej. Rządzący nie wykonali żadnego kroku. To niesamowite, że minister Wąsik zabrał się do pracy po pół roku [od wybuchu wojny w Ukrainie – red.] – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

W okupowanym Mariupolu ruszyły tramwaje

Przestrzeń

W okupowanym Mariupolu ruszyły tramwaje

Witold Urbanowicz 08 maja 2023

Wojna a energetyka: Nie ma odwrotu od „zielonego” kursu

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

W okupowanym Mariupolu ruszyły tramwaje

Przestrzeń

W okupowanym Mariupolu ruszyły tramwaje

Witold Urbanowicz 08 maja 2023

Wojna a energetyka: Nie ma odwrotu od „zielonego” kursu

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5