Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Działania Gorzowa zatrzymają projekt przebudowy dworca kolejowego?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2022-03-15 17:22
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Działania Gorzowa zatrzymają projekt przebudowy dworca kolejowego?
wiz. Autorskie Atelier architekta L. Horodyskiego
Kilka dni temu Gorzów Wielkopolski nieoczekiwanie zdecydował o odłożeniu realizacji węzła przesiadkowego przy dworcu kolejowym, w ramach którego miał powstać zadaszony plac z krańcem tramwajowym oraz nowy dworzec autobusowy. Decyzja ta może mieć nieoczekiwane konsekwencje dla prowadzonego przez PKP SA projektu przebudowy dworca kolejowego.

Kilka dni temu Gorzów poinformował o cięciach wydatków w celu stworzenia rezerwy finansowej „na trudne czasy”. Zrezygnowano z realizacji węzła przesiadkowego przy dworcu. Projekt zakładał przebudowę ul. Dworcowej i placu dworcowego z torowiskiem, w ramach której istniejąca pętla miała zostać zastąpiona krańcówką dla tramwajów dwukierunkowych. Powstać miał też dworzec autobusowy. W zamian miasto zapowiedziało wymianę nawierzchni na ul. Dworcowej i Jancarza. Jednocześnie władze miasta przekazały na łamach gorzowskiego portalu Nasze Miasto, że planowane jest usunięcie torowiska tramwajowego na Dworcowej. W związku z tą decyzją Gorzów straci ponad 13 mln zł unijnego dofinansowania.

Działanie Gorzowa może też wykoleić inny projekt. W 2018 r. miasto podpisało porozumienie z PKP SA w sprawie wypracowania wspólnej koncepcji dla planowanej inwestycji związanej z realizacją węzła przesiadkowego i przebudową dworca kolejowego. Projekty te miały być powiązane – projekt kolejowy miał być spójny z wizją miasta.

Przetarg na wykonawcę przebudowy dworca już się toczy, ale niewykluczone, że kolej zmieni teraz swoje plany. – Oficjalna informacja o rezygnacji przez miasto z budowy węzła przesiadkowego wpłynęła do nas dzisiaj (15 marca). Taka decyzja bardzo dużo zmienia, gdyż inwestycje miały być ze sobą funkcjonalnie powiązane, dlatego musimy poddać nasze plany związane z przebudową dworca w Gorzowie Wielkopolskim wnikliwiej analizie. Po jej zakończeniu podejmiemy dalsze decyzje w tej sprawie – poinformował nas Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP SA.Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5