Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Dworzec w Żaganiu idzie do przebudowy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-08-21 13:27
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dworzec w Żaganiu idzie do przebudowy
mat. PKP SA
PKP SA ogłosiły przetarg na przebudowę zabytkowego dworca kolejowego Żagań z 1913 r. Inwestycja obejmuje także zagospodarowanie otoczenia dworca oraz zmianę przeznaczenia pomieszczeń wewnątrz budynku.

Przedmiotem przetargu jest przebudowa zabytkowego dworca kolejowego Żagań. Obecny budynek, trzeci z kolei, został zbudowany w 1913 r. W zakres zamierzenia budowlanego wchodzi także zagospodarowanie terenu przy dworcu i niezbędna infrastruktura towarzyszącą.

Obiekt posiada trzy kondygnacje nadziemne, nieużytkowane poddasze i jest częściowo podpiwniczony. Główny budynek dworca składa się z trzech segmentów. Segment północno-zachodni oraz południowowschodni wysokościowo dominuje nad środkową częścią obiektu. Obecnie dworzec mieści w przeważającej części lokale o funkcji komercyjnej oraz lokale mieszkalne na I i II kondygnacji. Obsługa pasażerów prowadzona jest w holu głównym.

Dworzec zostanie gruntownie przebudowany. W holu zlokalizowane będą biuro obsługi klienta oraz toalety. W środkowej części, dla zwiększenia komfortu pasażerów, zaprojektowano wydzieloną poczekalnię ciepłą wraz z wyjściem na wewnętrzne patio. W południowo-wschodniej części segmentu środkowego, dawnej restauracji, przewidziano strefę wielofunkcyjną przewidzianą na maksymalnie 98 osób z wejściem od zewnątrz budynku oraz połączoną z holem dworcowym. Parter segmentu południowo-wschodniego zostanie przeznaczony dla poradni rehabilitacyjnej. Segment północno-zachodni głównie przeznaczony będzie dla Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Pomieszczenia piętra segmentu południowo-wschodniego przeznaczono na potrzeby Straży Miejskiej. Kondygnacja I piętra segmentu północno-zachodniego podzielona jest między Zakład Gospodarki Mieszkaniowej oraz pomieszczenia Przewozów Regionalnych. Pomieszczenia II piętra segmentu południowo-wschodniego przeznaczono również dla Straży Miejskiej.


mat. PKP SA

Projekt przewiduje przebudowę terenu placu przydworcowego polegającą na wymianie nawierzchni chodników i dróg wewnętrznych oraz uporządkowaniu terenów zielonych przy budynku. Od strony północno-zachodniej zaprojektowano przebudowę placu manewrowego. Przewidziano wymianę nawierzchni chodników oraz niwelację terenu umożliwiająca dostęp do pomieszczeń zlokalizowanych na parterze z poziomu terenu. Jedynie przy dawnym budynku poczty, który po przebudowie służyć będzie jako posterunek SOK zaprojektowano pochylnię i schody terenowe. Projekt przewiduje również zagospodarowanie przestrzeni patio zlokalizowanego w południowozachodniej części działki. Istniejące wykończenie nawierzchni z płytek wykonanych z kamionki ceramicznej w patio mają zostać odtworzone, a brakujące pola uzupełnione płytkami ręcznie wykonanymi na wzór istniejących.

Termin składania ofert mija 5 września. O wyborze decydują cena (90%) oraz termin realizacji (10%). Zamawiający wymaga, aby przedmiot zamówienia został zrealizowany w terminie od 55 tygodni do 58 tygodni.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Sześć dworców lubuskich i wielkopolskich do przebudowy

Przestrzeń

Sześć dworców lubuskich i wielkopolskich do przebudowy

Witold Urbanowicz 24 lipca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5