Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Dworzec w Olsztynie mógłby zachwycać. Także po remoncie

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2017-12-12 12:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa FRO

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dworzec w Olsztynie mógłby zachwycać. Także po remoncie
wiz. FRO
Dworzec w Olsztynie mógłby zachwycać. Także po remoncie
Dworzec w Olsztynie mógłby zachwycać. Także po remoncie
Dworzec w Olsztynie mógłby zachwycać. Także po remoncie
Dworzec w Olsztynie mógłby zachwycać. Także po remoncie
Dworzec w Olsztynie mógłby zachwycać. Także po remoncie
Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna przygotowało pięć wizualizacji pokazujących, jak może wyglądać po remoncie część kolejowa Dworca Głównego w Olsztynie. PKP SA chciałyby zburzyć zaniedbany obiekt, przeciwko czemu protestują społecznicy. Na ich wniosek zostało wszczęte postępowanie administracyjne dotyczące uznania dworca za zabytek.

Nie milkną dyskusje związane z przyszłością zaniedbanego dworca kolejowo-autobusowego w Olsztynie. PKP SA po długich namysłach i zmianach koncepcji chciałoby zburzyć obiekt i postawić coś zupełnie nowego i mniejszego. Jak miałby wyglądać nowy dworzec – nie wiadomo, gdyż PKP SA dopiero będą wyłaniać projektanta w ramach trwającego przetargu w formule projektuj i buduj. Przeciwko tej koncepcji protestują jednak społecznicy. Na wniosek Forum Rozwoju Olsztyna (FRO) oraz lokalnych oddziałów Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków wszczęto postępowanie dotyczące uznania dworca za zabytek.

Działania społeczników nie ograniczają się jednak jedynie do obrony istniejącego układu dworcowego. FRO pokazuje, jak obiekt mógłby wyglądać po remoncie. Na wizualizacjach widać zmodernizowaną i wyremontowaną halę części kolejowej dworca. Brak jest szpetnych budek sklepowych, dzięki czemu wnętrze jest bardzo dobrze oświetlone. Ściany i szyby są czyste. Uwagę zwracają schody ruchome prowadzące do przejścia podziemnego oraz na antresolę. Według planów Forum Rozwoju Olsztyna antresola stanowiłaby połączenie dworca z kładką na Zatorze. Mieściłyby się też na niej pomieszczenia handlowe i usługowe, np. sklepy.

– Chcieliśmy udowodnić, że dworzec może wyglądać naprawdę dobrze. Wielu mieszkańców nie może uwierzyć, że budynek nadaje się do czegokolwiek. Przygotowane przez nas wizualizacje pokazują, że po remoncie dworzec prezentowałby się nowocześnie. Nie mielibyśmy się czego wstydzić – wręcz przeciwnie – zmodernizowany obiekt mógłby być powodem do dumy olsztynian – mówi Bartłomiej Biedziuk, prezes Forum Rozwoju Olsztyna.

Jak zapewniają członkowie stowarzyszeń starających się o zachowanie dworca, realizacja wizji zaprezentowanych na wizualizacjach jest w pełni możliwa. Uznanie obiektu za zabytek nie zamknie drogi do jego modernizacji. Przykładem są inne, zabytkowe dworce w Polsce, które wyremontowano i unowocześniono. Ponadto, zgodnie z niedawnymi zapowiedziami Centrum Unijnych Projektów Transportowych, na remont Dworca Głównego w Olsztynie można pozyskać dofinansowanie unijne.

A czy doczekamy się wizualizacji pokazujących inne elementy dworca? Forum Rozwoju Olsztyna zapewnia, że tak. – Obecnie pracujemy nad wizualizacjami części PKS, kładki na Zatorze oraz całego obiektu z zewnątrz. Dworzec jest naprawdę dobrze zaprojektowany i odkrywanie go na nowo to czysta przyjemność – mówi architekt Tomasz Birezowski z FRO, autor wizualizacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Czy olsztyński dworzec zasługuje na ochronę? Jest kluczowa opinia

Przestrzeń

Czy olsztyński dworzec zasługuje na ochronę? Jest kluczowa opinia

Przemysław Farsewicz 15 listopada 2017

Rusza przetarg na projekt budowy nowego Olsztyna Głównego

Przestrzeń

Rusza przetarg na projekt budowy nowego Olsztyna Głównego

Witold Urbanowicz 06 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5