Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Dworzec w Oleśnicy zmieni swoje oblicze. Jest porozumienie PKP i miasta

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2022-06-23 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. PKP SA

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dworzec w Oleśnicy zmieni swoje oblicze. Jest porozumienie PKP i miasta
fot. Marek Śliwecki, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Zabytkowy, ale jednocześnie nowoczesny, z komfortową strefą obsługi podróżnych oraz przestrzenią przeznaczoną na aktywność mieszkańców – taki ma być po przebudowie dworzec w Oleśnicy. W czwartek 23 czerwca PKP SA podpisał porozumienie z samorządem ws. wykorzystania powierzchni dworca po przebudowie.

Dzięki sygnowanemu dokumentowi Polskie Koleje Państwowe SA. zobowiązały się do przeprowadzenia inwestycji w Oleśnicy, pod warunkiem wynajęcia przez lokalny samorząd przestrzeni na dworcu po zakończeniu jego przebudowy. Taka współpraca pozwoli na połączenie w budynku funkcji obsługi podróżnych (poczekalnia, toalety) z usługami dla mieszkańców, które planuje uruchomić na wynajętej od PKP SA przestrzeni miasto Oleśnica. W porozumieniu PKP SA zobowiązały się do wykończenia lokali zgodnie z przyjętym przez samorząd standardem. Uzgodniono też ścisłą współpracę na każdym etapie inwestycji.

– Podpisanie porozumienia z Oleśnicą to ważny krok na drodze do przebudowy tego obiektu, ponieważ gwarantuje, że po inwestycji dworzec w Oleśnicy, oprócz obsługi podróżnych, za sprawą instytucji, które planuje otworzyć tu samorząd, stanie się również centrum aktywności jej mieszkańców. W województwie dolnośląskim podobny model współpracy już zadziałał. Na przebudowanych dworcach w Malczycach mieści się biblioteka, w Kątach Wrocławskich – Gminny Dom Kultury, a w Zgorzelcu – harcówka – podkreśla Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

Obecnie przebudowa zabytkowego, bo pochodzącego z 1868 roku, dworca w Oleśnicy jest na etapie przygotowania. W najbliższym czasie zostanie opracowany program funkcjonalno-użytkowy, określający wstępny zakres inwestycji. Będzie on uszczegółowiony na etapie opracowania dokumentacji projektowej. Jednak już dziś można powiedzieć, iż przebudowa tego historycznego obiektu obejmie poprawę jego estetyki, funkcjonalności oraz umożliwi dostosowanie budynku do współczesnych standardów obsługi podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Jedną z ciekawostek jest planowane przywrócenie wewnętrznego dziedzińca, który pełnił niegdyś funkcję ogrodu-poczekalni. Będzie to możliwe dzięki rozbiórce przybudówek powstałych w II połowie XX wieku. Z kolei dzięki instalacji nowoczesnych systemów monitoringu i przeciwpożarowych nastąpi poprawa bezpieczeństwa na dworcu i w ich otoczeniu. Przy współpracy z samorządem zmieni się również teren przed dworcem.

Dworzec w Oleśnicy został wpisany do obecnego programu inwestycji dworcowych w ubiegłym roku. Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych PKP SA i realizowana w formule „Projektuj i buduj”. Wstępnie szacowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2025 roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Dworzec kolejowy w Głubczycach z nowym właścicielem

Komunikacja

Dworzec kolejowy w Głubczycach z nowym właścicielem

Jakub Rösler 22 czerwca 2022

PKP SA przebudują dworzec w Żytkowicach. Kolejne podejście

Przestrzeń

PKP SA przebudują dworzec w Żytkowicach. Kolejne podejście

Witold Urbanowicz 20 czerwca 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5