Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Dworzec w Czeskim Cieszynie wita podróżnych po polsku

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Grzesiczak

Data publikacji:
2015-07-18 08:28
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dworzec w Czeskim Cieszynie wita podróżnych po polsku
fot. Łukasz GrzesiczakCzeski Cieszyn
Trwa remont infrastruktury kolejowej w Czeskim Cieszynie. Jeden z jego elementów obejmował remont peronów. Po zakończeniu tej części prac na peronie pojawiły się dwujęzyczne czesko-polsko tablice.

To nie jest ukłon w stronę polskich turystów licznie korzystających z czeskocieszyńskiego dworca. Czesko-polskie tablice, np. z nazwami ulic na Zaolziu, to nic nowego, odkąd Czesi 1 marca 2007 roku przestrzegają zapisów Europejskiej Karty o Ochronie Języków Regionalnych i Mniejszościowych. Rząd w Pradze zobowiązał się do postawienia dwujęzycznych tablic w miejscowościach, gdzie mniejszości przekraczają próg 10 procent ludności w danym regionie. Tablice na Zaolziu były obiektem lokalnych sporów i przedmiotem aktów wandalizmu.

Polskie tablice nie tylko w Cieszynie

Dwujęzyczny Český Těšín – Czeski Cieszyn to kolejna jedenasta czesko-polska tablica na czeskim dworcu kolejowym. Pozostałe sukcesywnie wraz z remontem linii kolejowej pojawiały się w następujących miejscowościach: Ropice zast. (Ropica przystanek), Třinec-Konská (Trzyniec-Konska), Třinec (Trzyniec), Třinec centrum (Trzyniec centrum), Vendryně (Wedrynia), Bystřice (Bystrzyca), Hrádek (Gródek), Návsí (Nawsie), Bocanovice (Boconowice) oraz Mosty u Jablunkova (Mosty kolo Jabl.).

Zmieniły się nie tylko nazwy na dworcowych tablicach, ale także na biletach, na wyświetlaczach w pociągach i w internetowych wyszukiwarkach.


fot. Łukasz Grzesiczak

– Cieszę się, że dwujęzyczna tablica pojawiła się w Czeskim Cieszynie. Liczymy także, że podobne staną na kolejnych stacjach w miejscowościach zamieszkiwanych przez więcej niż 10 procent Polaków – mówi Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. - Dwujęzyczne nazwy na pograniczu są powszechne, nie mamy w planach zwiększenia ich liczby – odpowiada Marek Illiaš, rzecznik prasowy Zarządu Czeskiej Infrastruktury Kolejowej (SŽDC).

Trwa remont infrastruktury na linii kolejowej Bystřice nad Olší – Český Těšín

Remont infrastruktury kolejowej w Czeskim Cieszynie trwa od marca. Remontowana jest cała trasa kolejowa, system zabezpieczeń, rekonstruowane są perony od drugiego do piątego oraz przejście podziemne. Na dworcu pojawią się windy. – Prace uciążliwe dla podróżnych i kierowców lub pieszych potrwają do października. Do końca roku zaplanowano te mniej uciążliwe jak wymiana okien w mieszkaniach w pobliżu trasy kolei czy obsadzenie ekranów dźwiękochłonnych roślinami – tłumaczy Dorota Havlíková, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Czeskim Cieszynie. Od 10 lipca zamknięte jest przejście podziemne pod dworcem.

Prace realizowane są w ramach projektu „Optymalizacja linii kolejowej Bystřice nad Olší - Český Těšín", która jest elementem modernizacji trasy SR (Słowacja) – Mosty u Jablunkova – Bystřice nad Olší – Český Těšín – Dětmarovice". Wykonawcą inwestycji jest Zarząd Czeskiej Infrastruktury Kolejowej (SŽDC). Celem modernizacji jest wzrost dostępności infrastruktury kolejowej oraz skrócenie czasu jazdy pociągiem na tej trasie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rusza budowa dworca w Puławach

Przestrzeń

Rusza budowa dworca w Puławach

Witold Urbanowicz 08 kwietnia 2016

Kilkadziesiąt dworców do zburzenia

Przestrzeń

Kilkadziesiąt dworców do zburzenia

Witold Urbanowicz 06 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5