Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Dworzec w Błoniu szykowany do remontu

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-10-15 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dworzec w Błoniu szykowany do remontu
fot. Andrzej Błaszczak, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Rozpoczęły się prace projektowe dla przebudowy dworca w Błoniu, oddanego do użytku na początku lat 50. XX w. Obiekt, według założeń, miałby zostać przebudowany do końca 2021 r.

W sierpniu PKP SA podpisały umowę o wartości 372,8 tys. zł z firmą Demiurg z Poznania na wykonanie dokumentacji projektowej dla przebudowy dworca w Błoniu. Obiekt został oddany do użytku na początku 1952 r. – Budynek został wskazany do włączenia do wojewódzkiej ewidencji zabytków, jednakże obecnie nie jest prowadzone postępowanie w sprawie wpisania obiektu do rejestru zabytków – informuje Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA.

Obiekt, którego konstrukcja nośna wykonania jest z cegieł, posiada dwie kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Budynek jest wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem. Znajdują się w nim poczekalnia, toalety oraz kasa z zapleczem. Ponadto część pomieszczeń jest wynajmowana pod lecznicę dla zwierząt.

Budynek ma zostać gruntownie przebudowany, choć o zakresie prac przedstawiciele PKP SA mówią ogólnikowo. Jednym z celów jest minimalizacja kosztów eksploatacji oraz maksymalizacja efektywności wykorzystania obiektu. – W ramach realizowanej inwestycji budynek dworca zostanie poddany gruntownej modernizacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i z użyciem najnowszych materiałów stosowanych w budownictwie – informuje Stilger. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Część pomieszczeń dalej będzie przeznaczona pod wynajem.

Zagospodarowane ma zostać otoczenie dworca. – Planowana jest budowa nowych dróg i parkingów powiązanych z systemem komunikacyjnym – istniejącą siecią drogową. Całość będzie skorelowana z gminnymi planami komunikacyjnymi i inwestycyjnymi w obszarze wzajemnego oddziaływania – wskazuje rzecznik.

PKP SA informują, że prace projektowe potrwają do końca kwietnia 2020 r. Następnie ogłoszony ma zostać przetarg na prace budowlane. – Przy założeniu, że wszystkie etapy inwestycji zostaną zrealizowane zgodnie z harmonogramem, oddanie dworca do użytku planowane jest na koniec 2021 roku – informuje Michał Stilger. W czasie prac podróżni będą korzystać z dworca tymczasowego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5