Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Dworzec Olsztyn Główny ponownie nie został uznany za zabytek

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-01-21 15:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dworzec Olsztyn Główny ponownie nie został uznany za zabytek
fot. MJ
Po powtórnej analizie, zleconej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Wojewódzki Konserwator Zabytków podtrzymał decyzję, że Dworzec w Olsztynie nie zostanie wpisany do rejestru zabytków. Stronom sporu przysługuje jednak odwołanie.

W Olsztynie toczy się batalia o zachowanie dotychczasowego budynku dworca Olsztyn Główny. Odkąd PKP SA ujawniło plany związane z wyburzeniem obiektu i zastąpieniem go mniejszą bryłą, w działania na rzecz ochrony dworca włączyli się aktywiści i stowarzyszenia miejskie. O wpisanie dworca do rejestru wnioskowały Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Wniosek został jednak odrzucony. Wtedy do sprawy włączyło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które z urzędu wszczęło na nowo całą procedurę określenia dworca zabytkiem. Zdaniem ministra istniała potrzeba ponownej analizy zgromadzonego materiału dowodowego i rozważanie, czy budynek zasługuje na miano zabytku.

Postępowanie ciągnęło się od połowy 2018 roku do dzisiaj. – Odmawiamy wpisania do rejestru zabytków nieruchomych zespołu budynków wchodzących w skład kompleksu dworcowego – mówił dzisiaj Bartłomiej Skrago z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Zdaniem urzędu obiekty dworcowe nie posiadają wystarczających wartości artystycznych, artystycznych i historycznych. Stronom sporu przysługuje jednak odwołanie. Skorzystania z tej opcji zapowiedziało już Forum Rozwoju Olsztyna.

Wojewódzki Konserwator Zabytków podtrzymał również decyzję co do walorów poszczególnych elementów dworca i stacji. Uznał on, że na ochronę kompleksu dworcowego Olsztyn Główny zasługują jedynie stare wiaty na peronach 2, 3 i 4. Do rejestru zabytków ruchomych wpisane będą mozaiki z hali dworcowej z zaznaczeniem, że będzie można je jednak rozebrać i przenieść, gdy obiekt będzie przebudowywany.

Niezależnie od postępowania dotyczącego uznania dworca za zabytek, PKP SA prowadzi postępowanie na przygotowanie projektu przebudowy lub remontu obiektu wraz ze stacją. 15 stycznia PKP SA rozstrzygnęły postępowanie, wybierając ofertę firmy Multiconsult. Więcej o postępowaniu przetargowym i zakresie inwestycji pisaliśmy w innym artykule.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Dlaczego podrożał projekt Olsztyna Głównego?

Przestrzeń

Dlaczego podrożał projekt Olsztyna Głównego?

Witold Urbanowicz 18 stycznia 2019

PKP SA wybrały projektanta nowego dworca Olsztyn Główny. Tego samego

Przestrzeń

PKP SA wybrały projektanta nowego dworca Olsztyn Główny. Tego samego

Witold Urbanowicz 16 stycznia 2019

Nowy Olsztyn Główny. Niedoszły projektant z tańszą ofertą

Przestrzeń

Nowy Olsztyn Główny. Niedoszły projektant z tańszą ofertą

Witold Urbanowicz 05 listopada 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5