Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Dworzec Kraków Główny ma patrona – Józefa Piłsudskiego

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-05-11 12:57
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dworzec Kraków Główny ma patrona – Józefa Piłsudskiego
fot. UM Kraków
Dworzec Kraków Główny ma patrona – Józefa Piłsudskiego
Dworzec Kraków Główny ma patrona – Józefa Piłsudskiego
Dworzec Kraków Główny ma patrona – Józefa Piłsudskiego
Dworzec Kraków Główny ma patrona – Józefa Piłsudskiego
Dworzec Kraków Główny ma patrona – Józefa Piłsudskiego
Dworzec Kraków Główny ma patrona – Józefa Piłsudskiego
PKP SA kontynuuje nadawane nazw największym dworcom w Polsce. Do Warszawy Centralnej im. Moniuszki i Warszawy Wschodniej im. Dmowskiego dołączył Kraków Główny. Patronem został marszałek Józef Piłsudski.

Nową świecką tradycją PKP SA stało się nazywanie dworców kolejowych imionami zasłużonych Polaków. Dzisiaj (11 maja) nadano imię dworcowi Kraków Główny, któremu będzie patronować Józef Piłsudski. Odsłonięto również mural poświęcony marszałkowi. Uroczystość odbyła się w przeddzień 86. rocznicy śmierci marszałka.

– Choć serce marszałka spoczywa na wileńskiej Rosie, to w krypcie wawelskiej – gdzie są pochowani królowie, wielcy poeci – jest marszałek. To dzień ważny dla kolei, dla marszałka, dla Polski i dla mnie również osobiście. Przyjeżdżając do Krakowa, będziemy mówili, że przyjeżdżamy na dworzec im. Piłsudskiego – mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA. Jak przypomniał, Straż Ochrony Kolei była pierwszą służbą mundurową – powołaną dekretem przez marszałka.

„To niezwykle cenna inicjatywa. Dzisiejszy dzień jest okazją do refleksji nad znaczeniem polskiej kolei w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Unifikacja kolei, przywracanie jej do stanu umożliwiającego normalną eksploatację, a następnie prace modernizacyjne były iście tytaniczną pracą. (…) Została ona wykonana dzięki ogromnej determinacji naszych ojców, którzy chcieli żyć w silnym i nowoczesnym państwie. Olbrzymią rolę w tym procesie odegrał marszałek Józef Piłsudzki, który uważał kolej za niezwykle istotny element odradzającego się państwa” – napisał Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– O związkach marszałka z Krakowem można mówić wiele. To szereg miejsc, w których już też upamiętniony jest Józef Piłsudski. Cieszę się, że dzisiaj to wyjątkowe miejsce, jakim jest dworzec Kraków Główny, będzie oznaczone na mapie dworców kolejowych imieniem marszałka Józefa Piłsudskiego – powiedział Józef Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa.

Pierwszym był dworzec Warszawa Centralna. W 2019 r. jego patronem został Stanisław Moniuszko. W zeszłym roku dworcowi Warszawa Wschodnia nadano nazwę im. Romana Dmowskiego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5