Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Dworzec kolejowy w Głubczycach z nowym właścicielem

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2022-06-22 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dworzec kolejowy w Głubczycach z nowym właścicielem
fot. UG Głubczyce
Dworzec kolejowy w Głubczycach ma nowego, starego właściciela. Budynek nabyły władze gminy Głubczyce, która odkupiła go za kwotę 247 tysięcy złotych. Czy oznacza to nowe życie dla dworca?

Gmina Głubczyce pochwaliła się na swojej stronie internetowej informacją o tym, iż udało się jej nabyć budynek starego dworca kolejowego w Głubczycach. Jak informuje samorząd, kwota transakcji wyniosła 247 tysięcy złotych.

“W dniu 15.06.2022 r. Gmina Głubczyce odkupiła zabytkowy dworzec w Głubczycach od Spółki „Stacja Głubczyce” z siedzibą w Warszawie ul. Nowogrodzka 31. Dworzec został nabyty za kwotę 247 tys. zł po uprzednim wyegzekwowaniu od spółki zobowiązań wobec budżetu gminy 86 087,67 zł oraz budżetu państwa za wieczyste użytkowanie gruntu 47 763,79 zł. W dniu 17.06.2022 r. Spółka Usługi Komunalne przystąpiła do zabezpieczenia obiektu przed osobami postronnymi” – możemy przeczytać na stronie gminy.

Jak podał samorząd, na najbliższy piątek, 24 czerwca, zaplanowano spotkanie z opolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków. Lokalne wydanie Gazety Wyborczej przypomina też, że dworzec został przejęty przez samorząd od PKP SA już wiele lat temu, jednak ostatecznie został sprzedany prywatnemu inwestorowi za kwotę 118 tysięcy złotych. Zdaniem gazety dworzec popadł w ruinę, a sytuację jeszcze bardziej pogorszył pożar z 2020 roku.

Na ten moment nie wiemy jakie plany wobec dawnego dworca ma gmina Głubczyce. Warto też przypomnieć, że do Głubczyc pociągi nie docierają już od 2000 roku, kiedy to zawieszono połączenia na całym ciągu od Racławic Śląskich przez Głubczyce do Raciborza. Województwo opolskie chciałoby reaktywować połączenia pasażerskie na tej trasie i dlatego zgłosiło projekt rewitalizacji linii kolejowych 294 oraz 177 do programu Kolej+. Dla tego zadania wykonano studium planistyczno-prognostyczne, a projekt znalazł się na liście inicjatyw, które mogą liczyć na rządowe dofinansowanie z Kolei Plus. Nie oznacza to jednak, iż projekt uda się zrealizować, ponieważ samorządy różnych szczebli, którym zależy na realizacji tego zadania, nie mają funduszy na pokrycie wkładu własnego dla tego zadania, wynoszącego… ponad 80 milionów złotych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PKP SA przebudują dworzec w Żytkowicach. Kolejne podejście

Przestrzeń

PKP SA przebudują dworzec w Żytkowicach. Kolejne podejście

Witold Urbanowicz 20 czerwca 2022

PKP SA wskazały wykonawcę przebudowy dworca Racibórz

Przestrzeń

PKP SA wskazały wykonawcę przebudowy dworca Racibórz

Witold Urbanowicz 17 czerwca 2022

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5