Partnerzy serwisu:
Mobilność

Duże zmiany w inowrocławskiej komunikacji miejskiej

Dalej Wstecz
Data publikacji:
19-04-2023
Ostatnia modyfikacja:
19-04-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. MPK Inowrocław

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Duże zmiany w inowrocławskiej komunikacji miejskiej
fot. Marcin Gromadzki Public Transport Consulting
Na podstawie przeprowadzonych badań i analiz, biorąc jednocześnie pod uwagę możliwości finansowe, MPK Inowrocław wprowadza zmiany w układzie linii komunikacji miejskiej i w poszczególnych rozkładach jazdy. Od 1 maja kursowanie autobusów ma być bardziej skoordynowane, dzięki czemu możliwe będzie zmniejszenie pracy przewozowej o około 12%.

Celem zmian w ofercie przewozowej MPK Inowrocław jest polepszenie dostępności do komunikacji autobusowej w tych miejscach, z których korzysta i chce korzystać największa ilość pasażerów oraz utrzymanie w najbliższym czasie obecnych cen biletów.

Zaproponowane zmiany wynikają wprost z wyrażonych przez inowrocławian oczekiwań i opinii w, przeprowadzonych przez firmę Public Transport Consulting, badaniach marketingowych, które miały miejsce jesienią ubiegłego roku.

Na podstawie zebranych danych, firma zaproponowała nową koncepcję oferty przewozowej. Za główne jej założenie, uznano przywrócenie koordynacji oraz synchronizacji rozkładów jazdy w skali całej sieci komunikacyjnej i tym samym ograniczenie kilku pojazdów podążających w tym samym kierunku. Zmiany mają też przynieść oszczędności w pracy przewozowej, bowiem ma ona zmaleć o 12%.

Zaplanowano:

  • 1 linię priorytetową w takcie 15-minutowym – 27;
  • 5 linii podstawowych w takcie 30-minutowym – 3, 4, 12, 16 i 21;
  • 1 linię uzupełniającą w takcie 60-minutowym – 10;
  • 2 linie zindywidualizowane – 1 i 28;
przy pełnej wzajemnej koordynacji rozkładów jazdy.

W konsekwencji do najważniejszych założeń należą: zmiany tras linii 1, 12, 21, 28. Układy tras linii 3, 4, 10, 16 i 27 pozostają niezmienione. Nie będzie już funkcjonować linia nr 20, która częściowo zostanie zastąpiona przez inne linie. Zmieni się liczba kursów i godziny odjazdów oraz przyjazdów na poszczególnych przystankach dla wszystkich linii autobusowych.

Ciekawą propozycją jest wprowadzenie linii „0”, która połączyłaby rejon uzdrowiska i os. Piastowskie, z uwzględnieniem Rynku. Przejazdy miałyby odbywać się midibusem elektrycznym. MPK Inowrocław i Miasto Inowrocław rozważają jej wprowadzenie, jeżeli pozwolą na to możliwości finansowe (pozyskane zostanie dofinansowanie zewnętrzne na zakup autobusu elektrycznego) i jednocześnie mieszkańcy wyrażą chęć korzystania z tej propozycji. Proponowana linia miałaby funkcjonować tylko w dni powszednie i kursować raz na godzinę.

Poniżej planowana trasa linii 0Dodatkowym uzasadnieniem wprowadzanych zmian jest trudna sytuacja finansowa, która dotyczy nie tylko inowrocławskiej spółki, ale przewoźników miejskich w całej Polsce. Wynika ona z wysokiej inflacji, podwyżek cen energii elektrycznej (o 64%), cieplnej (o 65%), paliwa (o 70%). MPK Inowrocław odnotowuje ciągły wzrost kosztów. Pandemia i wprowadzane ograniczenia, przy jednoczesnym braku jakiejkolwiek rekompensaty ze strony rządu, znacząco wpłynęły na sytuację finansową spółki. MPK na komunikację miejską nie otrzymuje grosza z budżetu państwa, w przeciwieństwie do realizowanych np. przez powiat połączeń podmiejskich. Wpływy ze sprzedaży biletów MPK w 2022 roku wyniosły zaledwie 4 mln zł, a koszty przewozów blisko 18 mln zł!

Pomimo tego, że samorządy są dotknięte skutkami wprowadzanych przez rząd zmian i tzw. „Polskiego Ładu” - Inowrocław w ich konsekwencji, tylko w 2023 r. stracił 38 milionów zł - mając niższe wpłaty, Miasto musi z pieniędzy podatników dołożyć do braków MPK aż 14 mln zł.

Pełny zakres planowanych zmian wraz z nową siatką połączeń można znaleźć tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Inowrocławski tramwaj został przywłaszczony

Prawo & Finanse

Inowrocławski tramwaj został przywłaszczony

Jakub Rösler 18 lutego 2023

Elektryczne autobusy Volvo w Inowrocławiu

Prawo & Finanse

Elektryczne autobusy Volvo w Inowrocławiu

jd/inf. pras. 31 stycznia 2019

Inowrocław. Pierwsze w Polsce autobusy hybrydowe plug–in

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Inowrocławski tramwaj został przywłaszczony

Prawo & Finanse

Inowrocławski tramwaj został przywłaszczony

Jakub Rösler 18 lutego 2023

Elektryczne autobusy Volvo w Inowrocławiu

Prawo & Finanse

Elektryczne autobusy Volvo w Inowrocławiu

jd/inf. pras. 31 stycznia 2019

Inowrocław. Pierwsze w Polsce autobusy hybrydowe plug–in

Prawo & Finanse

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5