Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Durmazlar chciałby więcej pieniędzy za Panoramę

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2020-05-21 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Durmazlar chciałby więcej pieniędzy za Panoramę
fot. UM Olsztyn
Olsztyn oczekuje na dostawy dwunastu nowych tramwajów z Turcji. Tymczasem producent Durmazlar zgłosił się z prośbą o przeliczenie kontraktu po obecnym kursie oraz zmiany w harmonogramie.

Olsztyn w przetargu na tabor wybrał – nieznaną szerzej w Europie – turecką firmę Durmazlar. Firma z Bursy była jedyną, jaka zdecydowała się na złożenie oferty. Podbój Europy rozpocznie właśnie od stolicy Warmii i Mazur, a tramwaj oparty będzie na konstrukcji Panorama. Do Olsztyna ma przyjechać 12 takich pojazdów, a każdy z nich ma kosztować miasto 8,99 mln zł, czyli łącznie 108 mln zł. 

Więcej za tramwaje

Pierwszy z tramwajów dotarł do Olsztyna w połowie lutego. Przyjechał do miasta odbyć testy i uzyskać homologację. Tę chwilowo przerwał wybuch pandemii związanej z koronawirusem. I to w związku z tą sytuacją producent – turecki Durmazlar – wystosował do władz miasta pismo. Firma wnioskuje o ponowne przeliczenie kwoty za tramwaje, która uwzględniałaby obecny kurs euro. Jak wiadomo, w ostatnich miesiącach wartość złotówki spadła, przez co kontrakt dla Turków stał się mniej opłacalny. Dodatkowo producentowi zależy także na zmianie terminów dostaw i szybszą wypłatę zaliczek.

Turecka firma przytacza argumenty związane z łańcuchami dostaw. Jak wyjaśnia Durmazlar, wiele istotnych podzespołów jest sprowadzanych od innych producentów. Transakcje za nie odbywają się są w euro i dolarach. Oznacza to, że 108 mln zł nie pokryje realnych kosztów Durmazlara. Gdyby miasto przystało na wnioski Turków, musiałoby dodatkowo zapłacić 5 proc. więcej kontraktowej kwoty.

Jest odpowiedź


Miasto już zareagowało na pismo. – Mamy stanowisko PARP w tej sprawie i przygotowujemy odpowiedź dla Durmazlara – wyjaśnia Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Olsztynie. Na razie jednak nie zdradza szczegółów ze względu na dobre relacje z tureckim kontrahentem.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zwraca uwagę na fakt, że strony obligują warunki umowy. Jeżeli w dokumencie nie zawarto możliwości zmiany kursu z euro na złotówki, to niedopuszczalne jest ingerowanie w wartość kontraktu. Agencja wyjaśnia jednak, że w związku z obecnymi okolicznościami miasto może wspomóc wykonawcę dodatkową zaliczką, a nawet zmienić harmonogram dostaw.

Wiadomo już, że miasto nie widzi problemu przesunięciu dostaw o 4 miesiące. Nie wpłynie to na funkcjonowanie obecnych linii, gdyż nowe tramwaje w większości mają obsługiwać nowe trasy. Przetarg na ich budowę jest dopiero w toku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn z drugim podejściem na rozbudowę tramwajów. Ruszył przetarg

Przestrzeń

Olsztyn z drugim podejściem na rozbudowę tramwajów. Ruszył przetarg

Przemysław Farsewicz 01 kwietnia 2020

Olsztyn w przededniu przetargu na rozbudowę sieci tramwajowej

Przestrzeń

Olsztyn w przededniu przetargu na rozbudowę sieci tramwajowej

Przemysław Farsewicz 27 marca 2020

Środki z UE na projekty tramwajowe dla Olsztyna i Bydgoszczy

Komunikacja

Środki z UE na projekty tramwajowe dla Olsztyna i Bydgoszczy

Przemysław Farsewicz 18 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5