Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Drzewa w pobliżu linii WKD do wycinki?

Dalej Wstecz
Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2015-09-16 12:14
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Drzewa w pobliżu linii WKD do wycinki?
fot. MJ
Czy blisko 2 tysiące drzew znajdujących się przy trasie Warszawskiej Kolei Dojazdowej pójdzie pod topór? Urząd Transportu Kolejowego zażądał usunięcia wszystkich drzew znajdujących się 15 metrów od osi torów.

Przepis tego dotyczący jest obowiązującym prawem, ale w praktyce trudno znaleźć linię kolejową, nie będącą linią magistralną, na której skutecznie się go egzekwuje. O tym, że jednak warto przekonały się Koleje Dolnośląskie, które ze względu na powalone na tory drzewa musiały wstrzymać komunikację na odcinku linii kolejowej pomiędzy Jelenią Górą a Szklarską Porębą.

WKD prowadzi obecnie inwentaryzację drzew wzdłuż linii. Wycinka miała rozpocząć się już wiosną, jednak przesunięto jej termin ze względu na okres lęgowy ptaków. Ma się zakończyć do lutego 2016 r. Problem w tym, ze gdyby egzekwować 15 metrową przestrzeń od toru, pod topór poszła by także część drzew w obszarach chronionych na terenie Podkowy Leśnej. Opór zapowiedzieli też licznie mieszkańcy.

Urząd Transportu Kolejowego odniósł się do pojawiających się kontrowersji. – Wprawdzie zgodnie z obecnie obowiązującym prawem nie istnieje możliwość zaniechania wycinki drzew znajdujących się w odległości mniejszej niż 15 m od osi skrajnego toru linii kolejowej, jednakże uwzględniając postulaty dotyczące zmiany tej odległości oraz kierując się troską o środowisko naturalne Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju we współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego rozpoczęło prace nad nowelizacją przepisów regulujących tę kwestię – poinformował UTK.

– Aktualnie trwa opracowywanie założeń do zmiany dopuszczającej usytuowanie drzew w odległości mniejszej niż 15 m od torów, przy zachowaniu warunków bezpiecznego prowadzenia ruchu kolejowego. Kierunek zmian został także poparty przez Ministerstwo Środowiska – czytamy w komunikacie urzędu. W praktyce jednak zmiana przepisów może sporo potrwać.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
WKD: Zmiana napięcia w majówkę. Od grudnia więcej pociągów?

Komunikacja

WKD: Zmiana napięcia w majówkę. Od grudnia więcej pociągów?

Witold Urbanowicz 24 marca 2016

WKD szykuje kolejny remont w wakacje

Komunikacja

WKD szykuje kolejny remont w wakacje

Witold Urbanowicz 21 marca 2016

WKD wciąż liczy drzewa, które nagle stały się groźne

Prawo & Finanse

WKD wciąż liczy drzewa, które nagle stały się groźne

Witold Urbanowicz 07 października 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5