Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Droga przebudowa odlotowego dworca autobusowego w Kielcach

Dalej Wstecz
Data publikacji:
31-01-2018
Ostatnia modyfikacja:
13-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Droga przebudowa odlotowego dworca autobusowego w Kielcach
fot. Paweł Cieśla, lic. GFDL Wikimedia commons
Kielce otworzyły oferty w przetargu na przebudowę charakterystycznego budynku dworca autobusowego przy Czarnowskiej. Miasto nie ma jednak powodów do zadowolenia: wpłynęły dwie propozycje, które znacząco przekraczają zaplanowany budżet w wysokości niespełna 40 mln zł.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach prowadzi przetarg na budowę centrum komunikacyjnego wraz z systemem informacji dla pasażerów, którego elementem jest przebudowa, rozbudowa i modernizacja istniejącego zespołu dworca autobusowego przy ul. Czarnowskiej.

Dzisiaj (31 stycznia) minął termin składania ofert na przebudowę charakterystycznego budynku. Rezultat może być sporym zaskoczeniem, gdyż złożone propozycje około dwukrotnie przekraczają zaplanowany budżet. Kielce chciały wydać 39,68 mln zł brutto, tymczasem najtańsza oferta – złożona przez firmę Anna – Bud z Morawicy – opiewa na kwotę 78,9 mln zł. W postępowaniu wystartował też Budimex, który zaoferował 85,75 mln zł brutto. Wykonawcy zaoferowali 60-miesięczny okres gwarancji oraz odpowiednio skrócenie terminu realizacjo o trzy bądź cztery miesiące. Kielce teraz będą musiały podjąć decyzję, czy znaleźć dodatkowe środki, czy też unieważnić postępowanie.

Obiekt zostanie przebudowany w oparciu o pracę wybraną w konkursie, który zwyciężyła pracownia Kamiński Bojarowicz Architekci. W budynki pojawią się schody ruchome i windy. Główna bryła budynku podlega ingerencji jedynie w zakresie zmiany materiałów. Wymianie podlegają także okładziny wewnętrzne ścian, słupów i belek, a także warstwy posadzkowe stropów i sufity podwieszane. Pojawią się m.in. płyty z laminatów HPL, stal cortenowska, stal malowana, szkło z grafiką, beton architektoniczny. Na posadzkach przewidziano lastryko i gres. Założono utrzymanie ideę kolorystyki dworca przy jednoczesnym złagodzeniu zestawienia kolorystyki PKS (niebiesko-żółtej). Kolor żółty został wyeliminowany na rzecz odcieni szarości a elementy niebieskie zostały 'zdesaturyzowane'. Zmieni się też układ komunikacyjny wewnątrz budynku – wszystkie niezbędne pomieszczenia zostały 'odklejone' od ściany i przesunięte w kierunku środka. Na antresoli dworca znajdzie się mediateka. . Zmodyfikowany zostanie układ wyjść na perony oraz wejścia do tuneli. W rejonie tunelu wschodniego, przy wyjściu na peron międzynarodowy zaproponowano lokalizację poczekalni nocnej.

Charakterystyczny dworzec jest jednym z symboli Kielc. Przez lata istniało ryzyko, że obiekt zniknie z pejzażu miasta, gdyż prywatny właściciel chciał go zburzyć bądź obudować centrum handlowym. Obiekt od kwietnia 2016 r. jest własnością miasta. Od 1 stycznia 2018 r. przy dworcu kolejowym na placu Niepodległości rozpoczął funkcjonowanie tymczasowy dworzec autobusowy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5