Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Droga energia elektryczna problemem dla samorządów

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2021-09-30 16:02
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Droga energia elektryczna problemem dla samorządów
fot. CC0
Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska otworzyła oferty w przetargu na dostawę energii w ramach grupy zakupowej dla łącznie 115 podmiotów. Ceny są wyższe od obecnych o dwie trzecie i przekraczają budżet zamawiającego. Analogiczna sytuacja jest w Warszawie. 

Grupa zakupowa energii elektrycznej to projekt Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który zakłada koordynację procesu jej zakupu w ramach gmin, powiatów, spółek samorządu oraz podobnych jednostek, zrzeszonych w przedsięwzięcie. To już trzeci raz, gdy Metropolia kupuje energię elektryczną w ramach grupy zakupowej.

Ceny wzrosły o dwie trzecie


W czwartek (30 września) otworzono oferty złożone w ramach postępowania przetargowego. Zgłosiło się czterech oferentów. Są to: Tauron Sprzedaż GZE Sp. z o.o. (ok. 597 mln zł), PGE Obrót S.A. (ok. 624 mln zł), Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o. o. (ok. 634 mln zł), Energa Obrót S.A. (ok. 680 mln zł). Kwoty, jakie zaproponowano, przekraczają budżet przewidziany na realizację zamówienia i wskazują 66 proc. wzrost w stosunku do obowiązujących cen. Ze względu na trudną sytuację rynkową, dalsze decyzje dotyczące realizacji projektu zostaną podjęte w najbliższym czasie - informuje metropolia.

W skład uruchamianej grupy zakupowej wchodzi 115 zamawiających, w tym ponad 300 jednostek budżetowych, a ilość zamawianej energii elektrycznej to prawie 1 terawatogodzina (TWh). W poprzednich, analogicznych grupach, liczby kształtowały się następująco: w 2019 roku zamówiono prawie pół terawatogodziny energii elektrycznej dla 30 samorządów i 31 jednostek samorządowych za ponad 192 mln złotych; w edycji 2020-2021 wartość zamówienia dla 113 podmiotów wyniosła ok. 976 GWh, a koszty uplasowały się na poziomie ok. 439,4 mln zł.

Słone ceny prądu również w Warszawie 

Analogiczna sytuacja jest w Warszawie. Stołeczna grupa zakupowa otrzymała oferty na poziomie 160 procent ceny obecnych. W 2021 roku wynosiły one 289 zł netto MWh, a obecnie najniższa zaoferowana cena energii na kolejny rok wynosi 464 zł MWh. To problem m. in. dla Tramwajów Warszawskich. -Tramwaje Warszawskie od lat kupują energię elektryczną w ramach Warszawskiej Grupy Zakupowej organizowanej przez Urząd m.st. Warszawy. Obok zarządu dróg jesteśmy największym konsumentem energii elektrycznej - mówi rzecznik TW Maciej Dutkiewicz.

Warszawska grupa zakupowa zrzesza ponad 700 jednostek miasta (oświata, pomoc społeczna, urzędy, sport) oraz 10 samorządowych zakładów budżetowych i 54 podmioty o osobowości prawnej - biblioteki, domy kultury, Zakłady Opieki Zdrowotnej, szpitale, teatry oraz Tramwaje Warszawskie.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Piętrusy Volvo dotrą do Hong Kongu

Komunikacja

Piętrusy Volvo dotrą do Hong Kongu

Jakub Rösler 12 października 2021

Prezes TW: Nie rezygnujemy z żadnej inwestycji, niektóre musimy przesunąć

Przestrzeń

Prezes TW: Nie rezygnujemy z żadnej inwestycji, niektóre musimy przesunąć

Witold Urbanowicz 12 października 2021

Starachowice z trzema ofertami na centrum przesiadkowe

Przestrzeń

Starachowice z trzema ofertami na centrum przesiadkowe

Przemysław Farsewicz 12 października 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5