Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Dopłata 3 zł z Funduszu Autobusowego także w przyszłym roku

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2020-10-08 12:05
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dopłata 3 zł z Funduszu Autobusowego także w przyszłym roku
Fot. Karolina Kabat, Flickr
Wczoraj (7 października) sejm przyjął część poprawek senatu do ustawy o przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom pandemii COVID-19. Wśród nich - poprawkę utrzymującą wyższą kwotę dopłaty do wozokilometra z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA) do końca przyszłego roku.

W ogłoszonym w maju naborze do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych zwiększona została dotacja z 1 do 3 zł. – Chcemy, by wsparciem zostali objęci też przewoźnicy prywatni. Zachęcamy do porozumienia z samorządem i zmianą linii komercyjnych w linii użyteczności publicznej – mówił wówczas Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Wyższa dopłata zaowocowała większym zainteresowaniem samorządów udziałem w programie. Jej utrzymanie na poziomie 3 zł poprali uczestnicy tegorocznego Kongresu Transportu Publicznego. – W pełni podzielam pogląd, że należy dokonać pewnej stabilizacji. Kluczem dla mnie jest umowa wieloletnia i myślę, że to jest temat właściwie przesądzony – mówił wiceminister Andrzej Bittel. Przypomniał też, że procedowana jest odpowiednia poprawka do ustawy o FRPA, która utrzymałaby w kolejnym roku zwiększoną dotację 3 zł do każdego wozokilometra. – Ja lubię jednak mówić o zmianach, kiedy coś jest już uchwalone, na razie obserwujemy więc proces legislacyjny – zastrzegł.

Podniesienie stawki dopłaty na przyszły rok z 1 zł do 3 zł nie znalazło się w pierwotnym projekcie ustawy o przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom pandemii COVID-19. Jak relacjonuje konsultant transportu Marcin Gromadzki, poprawkę w tej sprawie z jednego z ministerstw otrzymał do przedłożenia w wyższej izbie parlamentu senator Krzysztof Mróz. Senat poprawkę przyjął, a po nim zrobił to wczoraj sejm - i to praktycznie jednogłośnie. - Za odrzuceniem poprawki było raptem troje posłów (dwoje z PiS: p. Magdalena Sroka i p. Kazimierz Gwiazdowski oraz p. Zbigniew Ziejewski z PSL-Kukiz15). Wstrzymali się od głosu wszyscy obecni na posiedzeniu posłowie Konfederacji (8 osób). Pozostałych 436 posłów, z różnych stron sceny politycznej, uznało zasadność poprawki Senatu i jej pozytywny wpływ na sytuację publicznego transportu zbiorowego w naszym kraju - podsumował Gromadzki.

W uzasadnieniu uchwały Senat można przeczytać, że zmierzała ona „do utrzymania do końca 2021 r. stawki dopłaty do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej na dotychczasowym poziomie. W związku z pandemią, mając na względzie sytuację finansową organizatorów, jak i operatorów publicznego transportu zbiorowego, a także interes podróżnych, konieczne jest utrzymanie stawek dopłat na wyższym poziomie. Poprawka zwiększa szanse, że cel ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej zostanie zrealizowany. Brak poprawki oznaczałby, że od dnia 1 stycznia 2021 r. maksymalna stawka dopłaty do 1 wozokilometra wynosiłaby 1zł.”

Nowe przepisy przewidują też podniesienie kapitału zakładowego spółki PKP PLK przy wykorzystaniu Funduszu Kolejowego o 1 mld 850 mln zł. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Podlaskie: Duży kontrakt dla PKS Nova ratuje transport regionalny

Komunikacja

Podlaskie: Duży kontrakt dla PKS Nova ratuje transport regionalny

Kasper Fiszer 07 września 2020

Lubelskie: Wróciło ok. 80 proc. autobusów regionalnych

Komunikacja

Lubelskie: Wróciło ok. 80 proc. autobusów regionalnych

Kasper Fiszer 19 sierpnia 2020

Zduńska Wola: PKS nie odrodził się wraz z całą gospodarką

Komunikacja

Zduńska Wola: PKS nie odrodził się wraz z całą gospodarką

Kasper Fiszer 10 sierpnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5