Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Dokumentacja nowego tramwaju na Służewiec nieco droga

Dalej Wstecz
Data publikacji:
05-08-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Dokumentacja nowego tramwaju na Służewiec nieco droga
Al. Wilanowska przy rondzie Unii Europejskiej i Galerii Mokotów, fot. WU
Tramwaje Warszawskie otworzyły oferty w postępowaniu na wykonanie studium techniczno-ekonomicznego dla budowy trasy tramwajowej Służewiec – Dworzec Południowy, obejmującej podziemny węzeł tramwajowy w rejonie stacji metra Wilanowska oraz rozbudowaną pętlą Służewiec. Najtańsza oferta ponad dwukrotnie przekracza założony kosztorys.

Jednym z problemów warszawskiego systemu komunikacyjnego jest obsługa zagłębia biurowego na Służewcu (tzw. Mordor). Miasto myśli, jak usprawnić dojazd. Wzmocnienia potrzebują tramwaje, zapewniające dojazd do metra.

Tramwaje Warszawskie planują w najbliższym czasie wykonanie rozjazdu z torem postojowym przy stacji metra Wierzbno. Umożliwi to wcześniejsze zawracanie tramwajów dwukierunkowych – bez konieczności ciągnięcia linii do najbliższej pętli. Kolejny pomysł to nowa, bezpośrednia trasa tramwajowa między Służewcem a stacją Wilanowska, która poprowadzona byłaby wzdłuż al. Wilanowskiej.

Tramwaje Warszawskie prowadzą przetarg na wykonanie studium techniczno-ekonomicznego dla budowy trasy tramwajowej Służewiec – Dworzec Południowy. Dokument ten ma umożliwić miastu wybór wariantu przebiegu trasy, który następnie będzie poddany pogłębionym analizom. W sumie inwestor oczekuje przeanalizowania czterech podstawowych wariantów.

Pierwszy obejmuje budowę trasy wzdłuż al. Wilanowskiej, po jej północnej stronie, od ronda Unii Europejskiej przy Galerii Mokotów do Puławskiej. Kolejny zakłada realizację trasy tramwajowo-autobusowej wzdłuż al. Wilanowskiej w przekroju zaproponowanym przez wykonawcę. Trzeci wariant przewiduje trasę autobusowo-tramwajową w ciągu al. Wilanowska – al. Lotników – Metro Służew. Dla wszystkich wspomnianych wariantów założone jest połączenie z węzłem Dworzec Południowy na poziomie -1. Wykonawca ma też przeanalizować zasadność budowy węzła tramwajowego na poziomie -1 na rondzie Unii Europejskiej. Ponadto autorzy będą musieli przedstawić autorski, czwarty wariant przebiegu.

Zadaniem wykonawcy będzie też przestawienie analizy wydłużenia trasy al. Wilanowską do połączenia z planowaną linią tramwajową w ciągu ul. Sobieskiego – al. Rzeczypospolitej. Autorzy muszą też dołączyć analizę możliwości rozbudowy pętli Służewiec o czwarty tor kosztem szerokości ul. Suwak lub budowy torów odstawczych dla tramwajów dwukierunkowych w rejonie pętli, w tym pod wiaduktem Marynarskiej.

W zeszłym tygodniu minął termin składania ofert. W sumie wpłynęło pięć propozycji, z czego najtańsza, złożona przez IDOM, opiewa na kwotę ponad 390 tys. zł brutto. Choć na tle innych ofert, których ceny sięgają nawet 795 tys. zł, wydaje się atrakcyjna, to i tak znacznie przekracza założony budżet. Tramwaje Warszawskie zamierzały bowiem przeznaczyć na ten cel 147,6 tys. zł. – Obecnie trwa ocena ofert i zamawiający nie zdecydował jeszcze, czy zwiększy kwotę, którą zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia do ceny najkorzystniejszej oferty – informuje Michał Powałka, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.

Linia tramwajowa Służewiec – Wilanowska znajduje się liście rezerwowej projektów do zrealizowania w ramach perspektywy finansowej UE 2014-2020 (z trzyletnim okresem rozliczeniowym do 2022/2023 r.). Tramwaje Warszawskie już teraz przygotowują się do realizacji inwestycji w razie możliwości pozyskania środków (w minionej perspektywie udało się zrealizować szereg dodatkowych projektów dzięki zaoszczędzonym bądź niewydanym środkom na innych inwestycjach).
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5