Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Do lotniska w Pyrzowicach przez Zawiercie

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2014-08-01 12:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PKP PLK / Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Do lotniska w Pyrzowicach przez Zawiercie
fot. Frees, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na dokumentację potrzebną do rewitalizacji i odbudowy linii kolejowej z Tarnowskich Gór do Zawiercia. Inwestycja pozwoli na dojazd koleją do lotniska w Pyrzowicach i ma duże szanse przebiec sprawniej, niż odroczona budowa nowej linii przez Piekary Śląskie.

Remont i elektryfikacja linii do lotniska w Pyrzowicach mogą zostać wykonane dzięki finansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Projekt jest na pierwszym miejscu listy samorządu, ma więc duże szanse na dofinansowanie. Po wykonaniu projektu, w zależności od przebiegu procedur administracyjnych, prace mogą ruszyć już w 2016 roku.

Dojazd do portu lotniczego będzie możliwy zarówno od strony Tarnowskich Gór, jak i Zawiercia. Orientacyjny czas jazdy na lotnisko proponowanym połączeniem od strony Zawiercia wyniesie ok. 45 minut, a przy założeniu, że pociąg zatrzyma się także w Zawierciu, 55 minut. Wartość projektu związanego z przygotowaniem dokumentacji wyniesie około 1,7 mln złotych. Wykonawca po podpisaniu umowy będzie miał 380 dni na realizację zadania. Po przygotowaniu dokumentacji, PLK będą mogły ogłosić przetarg na prowadzenie prac budowlanych w formule projektuj i buduj.

PKP Polskie Linie Kolejowe w marcu odstąpiły od umowy z niemiecko-polskim konsorcjum na projektowanie nowej linii do lotniska w Pyrzowicach, prowadzącej od południa przez Piekary Śląskie. Powodem decyzji było blisko 2,5 roczne opóźnienie konsorcjum wykonującego prace projektowe i pozyskującego niezbędne decyzje. PLK zrzuca całkowitą odpowiedzialność za opóźnienia na konsorcjum i tłumaczy że to spowodowało konieczność odstąpienia od kontraktu przez PLK i zaproponowanie nowego sposobu budowy połączenia kolejowego do lotniska w Pyrzowicach. Prawdą jest jednak, że przy projektowaniu wystąpił szereg protestów społecznych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pociągi do Pyrzowic pojadą inaczej. PKP PLK rezygnuje z umowy

Przestrzeń

Pociągi do Pyrzowic pojadą inaczej. PKP PLK rezygnuje z umowy

Paweł Rydzyński 02 kwietnia 2014

Połączenia lotniskowe mogą służyć regionowi?

Przestrzeń

Połączenia lotniskowe mogą służyć regionowi?

Justyna Urbaniak 11 października 2013

Trzy kolejowe połączenia z lotniskami w ciągu roku

Komunikacja

Trzy kolejowe połączenia z lotniskami w ciągu roku

Justyna Urbaniak 20 maja 2013

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5